Kafkasya’da Kültür Başkenti yarışması

Kafkasya’da “2015 Kuzey Kafkasya Federal Bölge Kültür Başkenti” isimli bir yarışma düzenlenecek.

Rusya Devlet Başkanı danışman yardımcısı Mikhail Vedernikov başkanlığında yapılan Kuzey Kafkasya Federal Bölge Halk Konseyi toplantısında “2015 Kuzey Kafkasya Federal Bölge Kültür Başkenti” isimli bir yarışma düzenlenmesi kararı alındı. Yarışmanın amacı, Kafkasya cumhuriyetlerinde şehir ve ilçe yerleşim alanlarındaki yaşamın kalitesinin arttırılması, yerleşim yerlerinin kültürel gelişimi ve refahı için meselelerin çözümünde toplumun aktif katılımının sağlanması ve yerel idareler ile kamusal danışma organlarının ortak hareketinin arttırılması olarak belirlendi.

Yarışma Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilciliği desteği ile gerçekleştirilecek. Yarışmanın organizatörü Halk Meclisi olacak.

Kuzey Kafkasya Federal Bölge kültür başkenti unvanı için Kafkasya’daki her kent ve yerleşim yeri yarışabilecek. Başvurular Kuzey Kafkasya Federal Bölge Halk Meclisi’ne yapılacak.

Kazanan, sokaklarda çöp yığınlarının olmaması, izinsiz reklam ilanlarının olmaması, caddelerde grafitiler olmaması, sokak ve cadde temizliğinin düzenli olarak yapılıyor oluşu, sokakların aydınlatılması, engelliler için sağlanan imkanlar, düzenli konserlerin ve Kafkasyalı fotoğrafçı ve ressamların sergilerinin düzenli olarak yapılıyor oluşu gibi kriterlere göre belirlenecek. Aynı zamanda belediye tarafından yapılan yayınlarda dil bilgisi hatalarının varlığı, belediyelerde kültür masalarının çalışmaları, tarihi eserlerin durumu, şehir sakinlerinin davranışları ve restoranların hizmet anlayışları gibi kriterler de göz önünde bulundurulacak.

Katılımcıları yarışma için oluşturulan bir jüri değerlendirecek. Jüri üyeleri 1 Ekim ile 1 Aralık tarihleri arasında bir gün haber vermeden şehirleri ziyaret edecek ve denetlemede bulunacak.

Yarışmanın sonucu sene sonunda Kuzey Kafkasya Federal Bölge Halk Meclisi toplantısında açıklanacak. Kazanan yerleşim yerine “2015 Kuzey Kafkasya Federal Bölge Kültür Başkenti” unvan ve sertifikası verilecek.