“Kadirov, halk seçmese de, devlet başkanı olacak”

Uzmanlar, Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov’un üçüncü dönemde de devlet başkanı olarak atanacağını düşünüyor.

Kavkazki Uzel’e açıklamada bulunan uzmanlar, Kadirov’un üçüncü dönem başkanlığının da onaylanacağına inandıklarını ve bunun seçimlerden bağımsız olarak böyle olacağını ifade ettiler.

Ramzan Kadirov 2007’de Çeçenya başkanı oldu, 5 Mayıs 2011’de bu görev ona ikinci kez verildi. Kadirov’un görev süresi 5 Mart 2016’da sonra eriyor.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov’un, 12 Ocak’ta muhalefete yönelik yaptığı açıklamalarının ardından insan hakları savunucuları, muhalifler ve entelektüeller Kadirov’un görevinden alınması çağırısında bulundu.

Udot: “Kadirov, görev süresinin bitmesinin ardından Çeçenya başkanlığına vekil olarak atanacak”

“Golos” hareketi eş başkanı Roman Udot, Kadirov’un görev süresinin bitmesinin ardından, Putin’in, onu, büyük ihtimalle Eylül’deki seçimlere kadar vekil başkan olarak atayacağını söyledi.

Udot, ayrıca, “Putin’in yasal olarak, Kadirov’u değil de bir başkasını vekil başkan olarak atama hakkı var. Rusya’nın farklı bölgelerinde böyle oldu. Ancak, Çeçenya’da böyle olur mu şüpheli” dedi.

Çeçenya başkanlık seçimlerinin halk oylaması ile mi yoksa atama ile mi olacağı seçimler yaklaşınca belli olacaktır diyen Udot, bu konunun Rusya devlet başkanı tarafından, bölgedeki durumun ne kadar gergin olduğuna bağlı olarak karar verileceğini söyledi.

Udot, Kadirov’un üçüncü dönem Çeçenya’ya başkanı olmayacağına ya da güven kaybettiği için görevinden alınacağına inanmadığını söyledi.

Roman Udot, “Ofiste analistler, Kadirov’un görev süresinin hiçbir zaman bitmeyeceğinin şakasını yapıyorlar” dedi.

Oreşkin: “Federal yönetim seçimlerde Kadirov’un zaferini istiyor”

Siyaset bilimci Dmitri Oreşkin, Çeçenya başkanlık seçimlerinin ne şekilde yapılacağının kesinlikle bir önem arz etmediğini, çünkü Kadirov’un rakibinin olmadığına inanıyor.

Oreşkin, “Çeçenya’da, bu kadar sert kontroller altında yapılacak seçimlerde Kadirov’un oy oranı, yüzde 100 hatta 110, 140 olabilir. Kadirov’un Putin’e bağlılığını göstermek için atanmayı isteyeceği de ihtimal dışı değil” dedi.

Oreşkin’e göre, Kadirov, büyük bir hata yapmadığı sürece, Putin Kremlin’i terk edinceye kadar, başkan kalmaya devam edecek.

Martagov: “Çeçenya’daki seçimler sadece demokratik bir tiyatro olacak”

Siyaset bilimci ve “Antiterör” derneği danışmanı (2005-2008) Ruslan Martagov’un, Kadirov’un üçüncü kez Çeçenya başkanlığı görevini alacağından şüphesi yok.

Martagov, eğer Kadirov Kremlin’e bağlılığını göstermek istiyorsa görevi atanma yardımıyla alması gerekiyor. Eğer demokratik bir cumhuriyet ve halkının şu anki başkanına bağlılığını göstermek istiyorsa halk seçimleri yapması gerekiyor düşüncesinde.

Martagov, “Kadirov, her halükarda Çeçenya’nın başında kalacak.” Martagov’a göre, Seçimlerin olup olmamasının çok bir ehemmiyeti yok. Çünkü, artık görüldü ki, seçimler sadece demokratik bir tiyatro.


Yorumlar
  1. selman

    İslam’ın sancağını kafirler hiç bir dönem yere düşürmeyi başaramamıştır. Ancak kafir bu sefer müslümanları, müslümanların içlerinde bulunan makam, mevki, kadın düşkünü zayıf karakterli insanları kullanarak yıkmaya yeltenmiştir. Yine başarılı olamayacaklardır. Ancak bu durum İslam’ın zaferini geciktirmektedir.