Kabardey-Balkar’da uyuşturucuyla mücadele eylemi

“Kabardey-Balkar Uyuşturucuya Karşı”

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te uyuşturucu etki yapan ilaç bağımlığına karşı eylem yapıldı.

Nalçik’te yapılan mitinge katılanlar Lirika’nın Kabardey Balkar’da yayılmasıyla ilgili probleme dikkat çekti ve yetkililerden bölgedeki ilaç bağımlılığı sorununu çözmelerini istedi.

Lirika nedir?

Lirika ve benzeri (Zaldiar, Tropikamid) ilaçlar eczanelerde yasal olarak satılıyor. Bu ilaçlar uyuşturucu kabul edilmiyor ancak hızlı şekilde bağımlılık yapıyor ve yüksek dozda kullanımı sinirlerde, beyinde ve iç organlarda bozukluğuna neden oluyor.

“Bars El” Karaçay-Balkar sivil toplum örgütü bilgilerine göre, Kabardey-Balkar’da sağlık kurumlarının Lirika ihtiyacı 2012’de 200 paket idi. Ancak ülkede Kasım 2012’den Mart 2013’e kadar eczanelerden 7856 paket Lirika satışı yapıldı. 2013’de 15 bin paket satıldı. Kaçak olarak ne kadar satıldığı ise bilinmiyor.

RF Uyuşturucu Kontrol Federal Servisi Kabardey-Balkar idaresi başkanı Diana Abazova 2012’den beri Lirika problemi ile mücadele ettiklerini, ancak Lirika ve benzer ilaçların uyuşturucu madde listesine alınmadığını ifade etti.

Abazova Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Parlamentoya önlem alınması talebiyle başvuruda bulunduk. Parlamento Lirika satışının kısıtlanmasıyla ilgili karar yayınladı. Ancak üç ay sonra Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi savcılığın protestosu ile bu kararı iptal etti. 2014’de durumda biraz iyileşme oldu, ilacın satışı bir süre durdu, fakat yeniden bazı eczaneler satışa başladı. Rusya Sağlık Bakanlığından Lirika’nın uyuşturucu listesine dahil edilmesini istemeleri için Kabardey-Balkar parlamentosuna ikinci kez başvurduk. Parlamento böyle bir başvuruda bulundu, ancak henüz bir cevap yok”.

Abazova ayrıca, bir çok bölgenin bu meseleyi yerel düzeyde çözdüğünü, Kuzey Osetya’da Lirika satışının parlamento tarafından yasaklandığını ifade etti.

Stop Lirika!

Nalçik’in Mariya Meydanında 18 Mayıs’ta yapılan protesto eylemi “Stop Lirika” hareketi tarafından organize edildi. Eyleme 100’ü aşkın vatandaş katıldı. 18 Nisan 2013’de öldürülen Hizir Begiyev’in akrabaları, komşuları ve arkadaşları da mitingde yer aldı. Ailesi ve yakınları onun ilaç bağımlılığına karşı mücadelesinden dolayı öldürüldüğünü düşünüyor.

Mitingin açılışında konuşan “Stop Lirika” hareketi başkanı Magomed Abidov, Nalçik’teki eczanelerin çoğunun Lirika’yı açıkça sattığını söyledi. Abidov’un verdiği bilgilere göre bu ilaç lise ve üniversite öğrencileri, taksiciler, minibüs şoförleri, askerler arasında yaygın.

Lirika’nın okulların yakınındaki eczanelerde satıldığını kaydeden Abidov “Eczane girişinde durup Lirika almak isteyenleri dağıtmak durumunda kaldık. Her gün yaklaşık bin kişi eczanelerden bu ilacı istiyor” dedi.

İki eczanenin Lirika satışını durdurduğunu ancak bunun geçici olduğunu ifade eden Abidov “Eylemlerimizin anlamsız olduğuna ikna etmeye çalışan insanlar türedi. Bu kişiler mücadelemizden vazgeçmeye karşılık bize büyük paralar önerdi” açıklamasında bulundu.

Abidov bir hafta önce ülkede 12 kişiden oluşan bir suç grubunun gözaltına alındığını, Tramal, Lirika ve Zaldiar ilaçlarından oluşan 5 bin pakete el konulduğunu belirtti. Ele geçirilenlerden biri, Hizir Begiyev’in eczanesinin kapatılmasını sağladığı bir eczacıydı.

Abidov “Bu davanın takipçisi olacağız. Ve kendi adımıza suçluların cezalandırılması için soruşturmaya yardımcı olmaya hazırız. Açgözlü ve vicdansız insanların çocuklarımızı öldürmesine kayıtsız kalamayız” dedi.

Hizir Begiyev’in mücadelesi

Abidov’un ifadesine göre, aktivistler Lirika’nın reçetesiz satışına uzun süre engel oldu, ancak arkadaşları Hizir Begiyev 18 Nisan 2013’de Nalçik civarında öldürüldü.

Güvenlik güçleri ise Begiyev’in kimlik kontrolü yapmak isteyen polislerin dur ihtarına silahla karşılık verdiği için öldürüldüğünü, üzerinde iki silah bulunduğunu iddia etti.

Kabardey-Balkar Soruşturma Komitesi tarafından Begiyev ile ilgili güvenlik organları mensuplarının hayatına kastetme ve kanunsuz silah bulundurma suçundan soruşturma yürütülüyor.

Ailesi ve dostları ise Hizir Begiyev’i uyuşturucu şebekeleriyle mücadeleye kurban verdiklerinden emin. Begiyev ailesinin avukatlığını yapan Magomed Abubakaraov şunları söyledi: “Hizir Begiyev ve arkadaşları vatandaşlık görevini yerine getirerek toplum yararına uyuşturucu ile mücadele ediyordu. Hizir Begiyev’in kanunlarla sorunu yoktu. Bilgileri topladı ve güvenlik organlarına verdi. Onu satın almaya çalıştılar. Susması için ona 500 bin ruble önerdiklerine göre bunun nasıl karlı bir ticaret olduğunu düşünün. Hizir bir kaç eczanenin kapatılmasını sağladı. Ölümünün ardından yeniden çalışmaya başladılar. Galiba, önlerindeki engelin kaldırıldığını düşündüler. Ama ben arkadaşlarının onun davasını sürdüreceğini umuyorum”.