Güney Osetya’ya yeni Dışişleri Bakanı

Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, Dışişleri Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Kazbulat Tshovrebov’u Dışişleri Bakanı olarak atadı.

Tibilov ilgili kararnameyi 9 Temmuz’da imzaladı. Kavkazki Uzel’in haberine göre, atama kararında “Anayasanın 50. maddesi 7. fıkrasına dayanarak Kazbulat Tshovrebov’u Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak atıyorum” ifadeleri yer alıyor.

Atamanın ardından Devlet Başkanı Tibilov bakanlar kuruluna yeni dışişleri bakanını takdim etti.

Geçici olarak dışişleri bakanlığı görevini  yürüten Tshovrebov bakan olarak atanmasının ardından yaptığı konuşmada, uygulayacağı politikada önceliğinin Rusya ile işbirliği olacağını açıkladı. Federasyon cumhuriyetlerinde atanan bakanların ilk konuşmalarında sembolik olarak Rusya’ya bağlılıklarını göstermeleri sıklıkla görülen bir uygulama.

Tibilov önceki Dışişleri Bakanı David Sanakoyev’i 22 Nisan’da görevden almıştı. Tibilov, eski Dışişleri Bakanı’nın görevden alınmasına sebeb olarak Sanakoyev’in Rusya ile anlaşma taslağını medyada yayınlamasını gösterdi. Parlamento bu eylemi sebebiyle Sanakoyev’e güvenmediğini 13 Mart’ta yapılan güven oylaması ile belli etti. Sanakoyev devlet başkanının kararı ile danışman olarak atandı.