Dağıstan’da “Buz Tırmanışı” yarışması

Dağıstan Cumhuriyeti’nde donan şelalelere tırmanma yarışması sona erdi. Yarışmaya Acil Durumlar Bakanlığı, üniversite ekipleri ve dağcılık ve kurtarma birlikleri katıldı.

“Buz Tırmanışı” diye adlandırılan yarışma 11-14 Şubat’ta Hunzah bölgesi Sivukh köyü yakınlarında yapıldı. Yarışmanın organizatörlüğünü yapan Dağıstan Turizm Komitesi temsilcilerinin yaptığı açıklamaya göre, yarışma Dağıstan’da ilan edilen “Dağ Yılı” çerçevesinde gerçekleştirildi.

Dağıstan Turizm Komitesi Temsilcisi Ahmed Gudov, “Etkinliğin düzenlemesine, Dağıstan Turizm Komitesi Başkanı Magomed İsayev öncülük etti. Dağıstan’da, bu tür yarışmaların düzenlenmesinin amacı, bölgede kış sporlarının popülerleştirilmesidir. Yarışma yeri olarak Hunzah bölgesi Sivukh köyü seçildi. Bu köy, yarışma için çok uygun. Bölgede, üç şelaleden oluşan bir çağlayan var ve kışın neredeyse tümüyle donuyorlar. Bu da buz tırmanışı için mükemmel imkanlar sunuyor” dedi.

Yarışmaya, bağımsız ve üniversitelere bağlı dağcılık ve arama-kurtarma kulüplerinden 18 yaş ve üstü sporcular katıldı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, yarışmada birinciliği Mahaçkale’den “Legenda” arama-kurtarma ekibi, ikinciliği Dağıstan Devlet Üniversitesi ekibi, üçüncülüğü Buynaks’tan “Sirius” dağcılık ekibi aldı.