Dağıstan-Türkiye uçak seferleri başlayacak

Mahaçkale-İstanbul uçak seferleri 29 Nisan’da başlıyor.

Konuyla ilgili açıklama Mahaçkale havaalanı müdürü Arsan Pirmagomedov tarafından yapıldı.

Hava taşımacılığını AtlasGlobal şirketi gerçekleştirecek. Airbus A320 uçağı haftada üç defa Türkiye seferi yapacak. Pirmagomedov, “Bu istikamet talep gören bir istikamet, ülkemizdeki vatandaşların bir çoğunun orada akrabaları var. Yalova şehrinde çok sayıda Dağıstanlı yaşıyor” açıklamasında bulundu.

Pirmagomedov’un ifadesine göre, Mahaçkale Havaalanı Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Azerbaycan ve bazı Rusya şehirlerine de uçuşlar gerçekleştirmeyi planlıyor.

Mahaçkale uluslararası havaalanı Orta Doğu ve Rusya içinde seferler gerçekleştiriyor. Baku, Aktau, Moskova, St. Petersburg, Mineralnıye Vodi, Nijnevartovsk, Rostov-na-Donu ve Krasnodar’a uçuşlar var.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Mahaçkale Havaalanı, Aralık 2014’de yürütülen yenileme çalışmalarından sonra tekrar açıldı. Bu çalışmalarda uçuş pistleri tamamen yenilendi, genişlikleri 45 metreye, uzunlukları 2,5 km’ye çıkarıldı. 114 tondan fazla asfalt döküldü. Uçuş pistlerinin yenilenmesinin ardından havaalanı Airbus ve Boeing uçaklarını kabul etmeye başladı. Şimdi yenileme çalışmalarının ikinci aşaması kaldı. Bu çalışmalarda, uluslararası terminal inşaatı, altyapı ve bazı ticari binalar inşa edilecek. Havaalanı modernizasyonu için iki milyar rubleden fazla harcama yapıldı.