Dağıstan güreş takımına Kabardey-Balkar’dan teşekkür

27 Mayıs’ta Yakutsk’da başlayan, Rusya Serbest Güreş Şampiyonası’nda, Dağıstan’ı temsilen şampiyonaya katılan Balkar güreşçi İsmail Musukayev ve Yakutya’dan Viktor Lebedev arasındaki maçta, hakem hatalı bir karar vererek Lebedev’in maçı kazanmasına hükmetti. Maçtan sonra ringde arbede çıktı. Maçı yeniden değerlendiren komisyon, hakemin hatalı bir karar verdiğini, maçı Dağıstanlı Musukayev’in kazandığını fakat, ringde çıkan arbede sebebiyle Musukayev’in şampiyonadan men edildiğini açıkladı. Men kararının ardında, tüm Dağıstan ekibi, şampiyonayı protesto ettiklerini söyleyerek, maçlardan çekildiler.

Kabardey-Balkar parlamento milletvekilleri, sivil toplum örgütleri yöneticileri ve köy muhtarları, Dağıstan’ı temsilen mücadele eden Balkar sporcu İsmail Musukayev’in yaşadığı olayın ardından, şampiyonayı protesto eden Dağıstanlı sporculara teşekkür etti.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, yayımlanan mesajda, “Tüm Balkar halkı adına Dağıstan takımına ve tüm Dağıstan halkına, kardeşimiz İsmail Musukayev’e gösterdikleri destekten dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Zaman geçecek, bu utanç verici şampiyonanın organizatörleri ve katılımcıları unutulacak, sizin hareketiniz ise uzun yıllar boyunca bir cesaret ve insanlık örneği olarak hafızalarda kalacak” denildi.