Dağıstan Anayasası 14 dilde yayımlandı

Dağıstan Kitap, Dağıstan Anayasası’nı bölgede konuşulan 14 ayrı dilde yayımladı.

Dağıstan Kitap Genel Yayın Yönetmeni Larissa Golubeva, Vesti Kavkaza’ya yaptığı açıklamada, “90 yıldır bir devlet kurumu gibi çalışıyoruz. Ülke Anayasasını daha önce birkaç dilde yayımlamıştık. Dağıstan halklarının kendi dillerini kullanma hakkını kazanması Anayasanın yayımlanmış olduğu dil sayısında artışa gidilmesini gerektirdi. Bu yıl Anayasa Dağıstan’da kullanılan 14 dilde yayımlandı” dedi.

Golubeva “Yayımlama sürecinde 14 uzman çalıştı. Daha sonra metinleri bu dillerde uzman editörler tashih etti. Dağıstan hükümeti ve başkanlığı hukuk idareleri ile istişareler yürütüldü ve tüm bunların ardından kitap basıldı. Anayasanın yayımlanması için yaklaşık altı ay çalışıldı” dedi.

Anayasa her dilde 200’er adet basıldı. Tiraj, ülke nüfusu ve alım gücü göz önünde bulundurularak hesaplandı. Kitapların bazıları bölge hükümetine gönderildi ve olumlu tepki aldı. Kitaplar ayrıca ülke kütüphanelerine, Rusya Federasyonu Kitap Meclisine ve Dağıstan Basın ve Enformasyon Bakanlığına gönderilecek. Anayasayı ülkedeki bazı kitapçılarda da bulmak mümkün olacak.