Çeçenya’da meclisten “IŞİD haberleri” için tasarı

Rus yanlısı Çeçenya parlamentosu, medyada belirli bir din veya milliyetin terörizmle ilişkilendirilmesinin yasaklanmasını önerdi.

Çeçenya Cumhuriyeti parlamentosu basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, Çeçenya parlamentosu RF Devlet Duma’ya, terör faaliyetlerine katılan kişilerin dini veya milli kimliğinin medya tarafından ifade edilmesini yasaklayan kanun tasarısı sundu.

Çeçenya parlamento başkanı Magomed Daudov’un inisiyatifi ile Çeçenya parlamentosu, “terörizme karşı mücadele” federal kanunu ile Rusya Federasyonu’nun “medya” kanununda değişiklik yapılmasıyla ilgili kanun tasarısını görüşülmek üzere Duma’ya sundu.

Bu girişim, medyanın, ülkede gerçekleştirilen terör faaliyetlerini, herhangi bir din ile ilişkilendirmesini yasaklamak amacıyla yapıldı.

Kanun tasarısının izahat notunda, RF silahlı kuvvetlerinin, Suriye’de yaptığı operasyonların savaşın yönünü teröristler aleyhine değiştirdiği, ancak IŞİD’in propaganda anlamında potansiyelinin ve imkanlarının fazla olduğu, tüm dünyadan asker topladığı ve Rusya’nın da bu konuda maalesef bir istisna olmadığı ifade edildi.

Belgede, Rusya vatandaşlarının teröristlerin safına katılmasının sebebinin, IŞİD’in medya ve sosyal medya üzerinden yürüttüğü propaganda olduğu ifade edildi.

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, parlamenterler, IŞİD’in “İslamcı Terörist”, “İslam Devleti Temsilcileri” şeklinde adlandırılmasının doğru olmadığını düşünüyor. Ayrıca IŞİD veya bir başka terör örgütünün, dinlerden hiçbiri ile ilgisinin olamayacağını ifade ediyorlar. Milletler ve dinler arası barışın korunması için medyanın teröristlerin dini ve milli kimliği ile ilgili bilgileri vermemesi gerektiğini savunuyorlar.