Çeçenya’da gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı

19 Şubat’ta Caharkale’de gözaltına alınan üç gazeteci polis sorgulamasının ardından serbest bırakıldı. Gazeteciler Çeçenya’dan ayrıldı.

Gazetecilerin ifadelerine göre, güvenlik güçleri kendilerini IŞİD ile bağlantıları olduğu şüphesiyle gözaltına aldı. Çeçen televizyonu da gazetecilerin gözaltına alınmadığını, onların sadece kimlik ve akreditasyonlarının kontrol edildiğini açıkladı.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Kavpolit muhabiri Olga Pavlova, Moskovalı foto muhabir Konstantin Solomatin ve Finli bir gazeteci Çeçenya’da IŞİD bağlantısı şüphesiyle gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra bölgeden ayrıldı.

Kavpolit Genel Yayın Yönetmeni Beslan Uspanov Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Caharkale’ye iki gazeteci geldi. Biri Finli bir gazeteci, diğeri Moskovalı bir fotomuhabir. Onlar bir çekim yapıyordu. Olga’dan kendilerini karşılamasını ve eşlik etmesini istediler, yemeğe gittiklerinde yanlarına bir araç geldi, telefonlarını aldılar. Olga, neye dayanarak telefonlarını aldıklarını sorarak tepki gösterdi. Kendisinin gazeteci olduğunu, arkadaşlarının da gazeteci olduğunu ve üstelik yabancı bir ülkeden geldklerini söyledi. Telefonunu alırken, Olga’ya, sert bir şekilde müdahale ettiler” şeklinde olayı anlattı.

Pavlova’nın ifadesine göre, gazeteciler gözaltına alınarak şubeye götürüldü. Şubede, polislerin koridorda, “gözaltına alınanların IŞİD ile bağlantı bilgisinin bulunduğu” konusunda konuştuklarını duydu. Uspanov, “Pavlova’yı ayrı sorguladılar. Hangi konu hakkında haber yaptıklarını ve ne çektiklerini sordular. Şubede bir saatten fazla kaldılar. Sonunda hepsini serbest bıraktılar ve özür dilediler” dedi.