Çeçenya bu yıl kayamayacak

Çeçenya’da hakkında çok konuşulan ve büyük umutlar bağlanan kayak merkezi “Veduçi” bu yıl hizmete açılamıyor.

Turizm kompleksinin açılışının altyapı eksikliği nedeniyle ertelendiği açıklandı.

Veduçi altyapı inşaatının henüz başlamadığı ve öncelikli olarak yerel yönetimin yeni turizm merkezi için mühendislik ağını organize etmesi gerektiği ve tatil merkezinin yeni açılış tarihinin ise henüz belli olmadığı kaydediliyor.

Tüm sezonlarda hizmet verecek olan Veduçi kayak merkezi Çeçenya’nın İtum-Kali bölgesinde inşa ediliyor. Yatırım projesi “Kuzey Kakfasya Tatil Yerleri” şirketi ve Ruslan Baysarov’un “Veduçi” şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Tatil merkezi inşasına toplam olarak 18,6 milyar ruble yatırımda bulunuluyor.

Tatil merkezinin bu yıl açılması planlanmıştı. Ancak Ağustos başında Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov, Kavpolit’te geçen habere göre, ülke yönetiminin tüm sezon kayak merkezinin inşasını beklemeyeceğini ve sözleşme sorumluluklarını turistik yerler inşa ederek yerine getireceğini açıkladı.

Martta, Veduçi yatırım projesinin hayata geçirilmesinin askıya alındığı açıklanmıştı. Çeçenya yönetimi yardım için Rusya devlet başkanının Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov’a başvurdu ve o da meseleyi halledecekleri yönünde söz verdi.