Bize ”HAİN” diyene hesap sorarız.

Türkiye’de 7 Haziran sonrası patlak veren PKK eylemleri ve HDP’yi eleştiren bazı kuruluşların medyası suçlu ararken şahısların siyasi tercihlerden dolayı, eleştirdikleri şahısların ait olduğu dini veya etnik grupları ”HAİN” eden yazılar yayınlanmıştı.

Bu şekilde davrananların arasında Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası de vardı. Yayınladıkları makale’de Çerkes halkı ”HAİN” olmakla suçlanmış ve buna sebep olarak Çerkes kökenli bireylerin HDP’ye seçim öncesi verdikleri destek olmuş. Siyasi tercih bireylerin hakkı dır demokraside ama bireyin yaptıkları yüzünden tamamen bir etnisyeni suçlamak faşizme kaçar. ATASEN’nin bu çirkin davranışı Çerkes camiasında yankı buldu ve Çerkes aktivistler ATASEN’e karşı hukuki süreçin başlattıklarını duyurdu.

Facebook’ta paylaşım yapan Çerkes aktivist Oğuz Berk diğer soydaşlarına çağrı yaptı ve başlatılan hukuki sürece destek olmaya ve bu sürecin tarafı olmaya bütün Türkiye’deki Çerkesleri davet etti.

Oğuz Berk’in sayfasında paylaştığı duyuruyu olduğu gibi yayınlıyoruz:

Çerkesler Haindir, Şerefsizdir,Namussuzdur diye hakaretler yağdıran, Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası için Av. Sami Akkiliç, Av. Aziz Uslu ve Oğuz Berk bireysel olarak 14 sayfalık dilekçe ile suç duyurusunda bulunarak, hukuksal süreci başlattık. Çok yakında Türkiye’nin her yanından dosyaya müdahil olan arkadaşlarımızla, derneklerimizle konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZIN TEMASA GEÇMESİNİ RİCA EDERİM.
DİLEKÇE ÖRNEĞİ


Yorumlar