Adıgey çayı altın madalya aldı

Rusya’da “En iyi üretim ve GEMMA hizmetleri” uluslararası yarışmanın ön eleme turları kazananları arasına “Adıgey” çatı da girdi.

Sibirya, Uzak Doğu, Ural, Privoljya ve Kafsya’dan seçilen en iyi 452  şirket listesine Rusya Tarım Bilimleri Akademisi Rusya Bahçe Bitkileri ve Subtropik Bitkiler Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü (VNİİ) Adıgey bölümü de girdi.

Enstitü araştırmacıları tarafından üretilen “Adıgey” çayı, altın madalya kazandı ve yarışmanın finalinde altın GEMMA ödülünü alma şansı yakaladı.

Yarışmanın final sonucu Nisan ayında Novosibirsk’te belli olacak. Uzmanların ifadesine göre, 64 ülke ve 318 şirket arasında yarışacak olan Adıgey çayının şansı büyük.

VNİİ Adıgey bölüm müdürü Eduard Pçihayev, “Adıgey’in yüksek dağlarında yetiştirilen bu çaydan hiç bir ülkede yok. Caoğrafyanın iklimi çaylarımıza çok iyi geldi. Bu çay, subtropikal bölgelerde yetişiyor. Adıgey’in iklimi de ılıman. Buradaki coğrafi ve iklimsel özellikler çaya çok iyi geliyor. Çay yaprağındaki tanen yüzde 16’ya kadar artıyor. Dünyada, en iyilerde bile bu oran yüzde 9’u geçmiyor. Adıgey çayı mikro element ve vitamin oranıyla da dünyanın en iyi markaları ile rekabet edebilir” dedi.

Adıgey cumhuriyeti çay yetiştiricilerinin son başarılarından biri de geçen yıl Moskova’da yapılan “Altın sonbahar” Rusya tarım fuarında aldığı altın madalyadır.

Adigea haber ajansının verdiği bilgilere göre, Adıgey’de ilk çay ekimi 1938-1940’lı yıllarda yapıldı. O zaman, iki dönüm üzerine Gürcü çayı ekildi. Savaş bile çay üretimini sekteye uğratamadı. O zamandan beri Adıgey’de çay topluyoruz. Savaşın ardından Adıgey’de çay üretimine Soçi araştırmacıları ilgi duydu. 1967’de Adıgey çalışanları 20 hektar çay bitkisi dikti. Temelinde ıslah edilmiş 11 Gürcü çeşidi bulunuyordu.

Yeni Adıgey çayı ıslah yoluyla ancak 2010’da oluşturuldu ve dünyanın en kuzeyindeki çay unvanını Krasnodar çayından aldı. Adıgey çayının temelinde meşhur Çin’in dayanıklı ve yüksek dağlık çayı “Keemun” bulunuyor.