“ABD’nin IŞİD adımları gerçekçi değil”

Uzmanlar, ABD’nin Kafkasya’da IŞİD’e karşı uyguladığı yaptırımların gerçekliğine inanmıyor.

Kavkazki Uzel’in görüştüğü uzmanlar, IŞİD’in Kafkasya şubesinin liderlerine yönelik ABD’nin uyguladığı finansal yaptırımların önemli bir etkisinin olmayacağını düşünüyor.

Moskova Karnegi Merkezi bilimsel konseyi üyesi Aleksey Malaşenko, Rustam Asilderov’u IŞİD’in Kafkasya lideri olarak adlandırmak için henüz erken olduğunu düşünüyor.

Malaşenko, “ABD onu Kafkasya’daki IŞİD lideri olarak görüyor. Ama onun henüz kimseyi temsil yetkisi yok. Bu tür önlemlerin alınıyor olmasının sebebi şu an Suriye’de yaşananlara duyulan tepkidir. Bizler, Rusya Askeri Kuvvetleri’nin Suriye’de operasyon düzenlemesine yönelik her türlü tepkiye hazır olmalıyız” dedi.

Malaşenko, Amerikan yaptırımlarının direnişçileri zayıflatmayacağına inanıyor.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, müsteşrik Elena Suponina’ya göre, ABD açıklaması sadece, Rusya’ya, terörizmle mücadelede işbirliğine hazır olduklarını gösteriyor.

Suponina, “Amerikalıların bu şahısları kara listeye alıyor olması iyi bir şey. Aira ABD defalarca radikal İslamcılarla flört edebileceğini gösterdi. Buradaysa net bir tavır ifade edildi, ancak bu şahısların uygulanan yaptırımın pratikten çok siyasi bir anlamı var” izahatında bulundu.

Suponina’nın düşüncesine göre, “Teröristler, uygulanan yaptırımdan çok az zarar görüyor. Çünkü onların ABD’de gerçek hesapları olduğu bile şüpheli” dedi.

“Alfa” Uluslararası Gaziler Derneği Başkanı Sergey Gonçarov, ABD’nin bu eyleminin daha çok propaganda özelliğinde olduğunu düşünüyor.

Gonçarov Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Bugün için Amerikalıların Suriye ve Kafkasya’daki teröristlere yönelik herhangi bir gerçek yaptırımının olduğunu düşünmüyorum” dedi ve IŞİD üyelerine yönelik yaptırım açıklamasının sadece “bir reklam kampanyası” olduğunu kaydetti.

Gonçarov, “ Açıkça konuşacak olursak, onlar bu listeye resmi olarak IŞİD saflarında savaşan Kuzey Kafkasyalı iki bin kişiyi dahil edebilirlerdi, ama yapmadılar. Benim düşüncem Amerikalıların başka bir yol tuttuğu yönünde” dedi.

ABD ve Kanada Enstitüsü Müdür Yardımcısı Viktor Kremenük, getirilen yaptırımların Kafkasya’daki IŞİD birimine hiç bir şekilde etkide bulunmayacağını açıkladı.

Kremenük, “Hayır, elbette bu Kafkasya’daki silahlı grupları zayıflatmayacak. Bu yaptırım, ABD’nin attığı politik bir adımdır. ABD bu yaptırımlar ile gerektiğinde Kafkasya ve Orta Doğu coğrafyasında alabileceği önlemleri gösteriyor” dedi.

Kremenük, bu tür bir yaptırımların getirilmesinin ABD’nin güvenlik meselesinde işbirliğine hazır olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyor.

Kremenük, “Amerikalılar ayrıca, sadece operasyonlarda değil, dünyanın belirli bölgelerindeki politikalarda uzlaşmak gerektiğinin de altını çizmek istiyorlar” dedi.

“Rusya-İslam Dünyası” Merkezi Başkanı Şamil Sultanov, bu adımların, sadece Rusya ve ABD ilişkilerinin iyi bir yöne dönmeye başladığının göstergesi olduğunu düşünüyor.

Sultanov, “Putin terörizmle mücadeleye çağırdı. ABD idaresi, terörizmle mücadelenin öncelikli konulardan biri olduğunu düşünüyor. ABD’nin, Putin’i çok da sevmiyor olmasına rağmen bir cevap vermesi gerekiyordu. ABD, büyük ihtimalle yaptırım uyguladığı isimleri ve kurumları çok da tanımıyor ama bu yaptırımı uygulayarak çok basit ve ucuz bir yöntemle cevap verdiler. Yine de bu hareket, ABD’nin uluslararası terörizmle mücadelede ön saflarda olacağının kanıtı” dedi.

Sultanov, “Benim görüşüme göre, bu tamamıyla göz boyamadır” dedi.