ABD Rusya’ya göz kırptı

ABD Kafkasya’daki IŞİD birliğine karşı yaptırım getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 29 Eylül’de, Kafkasya’da faaliyet yürüten IŞİD üyelerine karşı yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

Yaptırım uygulanacak isimlerin arasında, Suriye’de savaşan Tarhan Gaziyev, Şamil İsmailov ve Kuzey Kafkasya’da IŞİD lideri olduğu iddia edilen Rustam Asilderov var.

21 Haziran’da, YouTube’de, “Kafkasya Emirliği”nin dört eyaletindeki direnişçilerin, IŞİD’e biat ettiği açıklaması yer aldı. IŞİD, Kafkasya direnişçilerinin bağlılığını kabul etti ve bölgede kendi şubesinin kurulduğunu açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ülke yönetimi 29 Eylül’de IŞİD ile bağlantısı olan 29 kişi ve örgüte karşı yaptırım getirdi. Listeye Kafkasya’daki IŞİD birlikleri ile üç Rus üç vatandaşı da dahil edildi.

Yaptırım kararına göre, bu grup ve şahısların ABD’deki tüm mülkiyetleri bloke ediliyor, Amerikalı vatandaşların ise onlarla iletişime geçmesi yasaklanıyor.

29 Eylül’de ABD Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamada, Kafkasya’daki IŞİD birliklerinin Kafkasya eyaleti (ISIL-CP) olarak belirlendiği ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı da aynı gün, Kafkasya’daki IŞİD birliğinin yaptırımlar listesinde olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sitesindeki açıklamada, “Irak ve Şam İslam Devleti örgütü, Kafkasya eyaleti (ISIL-CP), 2 Eylül 2015’de Magaremkent’teki Rus askeri birliğine yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendi. Saldırıda Rusya vatandaşlarının ölüm ve yaralanmalarına neden olundu” deniyor.

IŞİD üyelerinin Magaramkent köyü civarındaki Rus askeri kışlasına saldırısının başarılı olduğu, 2 Eylül’de SITE Intelligence Group haber sitesinde yayımlandı. Bununla birlikte güvenlik organlarındaki kaynaklar ve yerel vatandaşlar, Dağıstan’ın Magaramkent bölgesindeki Rus askerlerine saldırı haberini doğrulamadı. Magaramkent bölgesinde FSB kontrol noktası var ve bölgede askeri birim yok açıklaması yerel vatandaşlarca yapıldı.

ABD Maliye ve Dışişleri Bakanlığı açıklamalarında, Rusya vatandaşları olan Tarhan Gaziyev, Şamil İzmailov ve Rustam Asilderov ile ilgili yaptırım getirildiği de ifade ediliyor. ABD yönetiminin yaptığı açıklamaya göre, Tarhan Gaziyev ve Şamil İzmailov Suriye’de, IŞİD saflarında savaşıyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 20 Eylül 2010’da, Doku Umarov’un emriyle Tarhan Gaziyev’in unvanı ve önemli görevleri elinden alındı. Aynı zamanda biat ihlalinden şeriat mahkemesine verildi. Temmuz 2011’de Gaziyev yeniden Umarov’a biat etti. Tarhan Gaziyev hakkında, 14 Mayıs 2004’den beri federal arama emri bulunuyor.

Şamil İzmailov (Ebu Hani) ABD Dışişleri Bakanlığı bilgilerine göre, Suriye’nin Rakka şehrinde Kafkasya’dan gelenlerce oluşturulmuş IŞİD bölüğünün lideri.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “İzmailov, 2012’de Suriye’ye gelmeden önce Mısır’daki eğitim kampında eğitim gördü. Daha sonra kendi eğitim kampını kurdu. 2013 ortalarında İzmailov, Rakka’da kendi grubunu kurdu. Suriye’deki askeri eylemlere katılmanın dışında İzmailov Kafkasya Emirliği ile de bağlantılıydı” deniyor.

Rustam Asilderov (Ebu Muhammed el-Kadari), IŞİD lideri Bağdadi’ye ilk bağlılık yemini edenlerden biri. Haziran 2015’de, IŞİD basın sözcüsü Ebu Muhammde el-Adnani, Kafkasya’da IŞİD lideri olarak Ebu Muhammed el-Kadari’nin (Rustam Asilderov) atandığını açıkladı.