Abaza şair Şaşura, “2016 Yılı Şairi” ödülüne aday gösterildi

Genç Abaza şair Diana Şaşura, Rusya Yazarlar Birliği tarafından verilen “Yılın Şairi” edebiyat ödülüne aday gösterildi. Yarışmanın sonuçları 21 Mart 2017’de ilan edilecek.

Rusya “Yılın Şairi” edebiyat ödülünün adayları hazırlık komitesi tarafından belirlendi. Adaylar arasında Abhazyalı genç şair, St. Petersburg Kültür Enstitüsü öğrencisi Diana Şaşura da bulunuyor.

Şaşura’nın ifadesine göre, yarışma komisyonu adayları, eserleri Rusya stihi.ru edebiyat sitesinde yayınlanmış olanlar arasından seçti.

Şaşura, “Adaylar arasına girmeyi beklemiyordum. Daha önceleri böyle bir ödülün olduğunu bile bilmiyordum, ama yazdım ve şiirlerimi kendi sayfama koydum. Organizatörlerden mesaj aldığımda ise uzun süre ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra yarışma sitesine girdim ve jüri üyelerinin isimlerini gördüğümde bunun şaka olmadığını anladım” dedi.

Şaşura, “Beni fark etmiş olmalarından ötürü çok mutluyum, ifade edilemeyecek bir duygu. Bu benim için çok önemli. Yazmayı seviyorum, bununla kendimi rahat hissediyorum. Daha önceden de kendi eserlerimin olacağı bir kitap yayımlamayı düşünüyordum. Bu kitabı arkadaşlarım ve beni destekleyen kişiler için istiyordum. Ama şimdi yaşadıklarım, beni daha fazlasını yapabileceğime inandırıyor” dedi.

Sputnik’in verdiği bilgilere göre, “Yılın Şairi” yarışması ödül töreni, UNESCO Büro ve Rusya Basın ve Toplu İletişim Federal Acentesi ortaklığı ile gerçekleştiriliyor.