Gazeteci ölümlerinde Rusyanın sicili bozuk

Rusya faili meçhul gazeteci cinayetlerinde onuncu sırada.

Faili meçhul gazeteci cinayetleri ile ilgili ülkeler reytinginde Rusya 2013 sonuçlarına göre 10. sırada açıklaması Gazetecileri Koruma Komitesince açıklandı.

 

Gazetecileri Koruma Komitesi raporunda, özellikle Dağıstan, Kabardey-Balkar, Çeçenya ve Stavropol Kray’dan gazeteci cinayetleri öne çıkıyor.

 

Gazetecileri Koruma Komitesi 1992’den beri medya mensuplarına yönelik cinayetleri takip ediyor ve yıllık olarak ‘ Cezalandırılmayanlar endeksini’ oluşturuyor. Bu endekste ülke nüfusuna oranlar açığa çıkarılmamış gazeteci cinayetleri yüzdesi yansıtılıyor.

 

Gazetecileri Koruma Komitesi, cinayetleri belirli gazetecilere profesyonel faaliyetlerine bağlı olarak yapılan bilinçli saldırılar olarak belirliyor. Cinayetin suçlusu cezalandırılmamış ise, olay faili meçhul olarak kabul ediliyor.

 

2013 sonuçlarına göre, faili meçhul gazeteci cinayetleri ile ilk sıralarda Irak, Somali ve Filipinler yer alıyor. Rusya bu listede 10. sırada yer aldı, 2012’de ise listenin 9. sırasında idi.

 

Raporda 1992’den beri işlenmiş olan ve suçluları cezalandırılmamış  56 Rusyalı gazetecinin adı geçiyor. Bu gazeteciler arasında Dağıstan, Kabardey-Balkar, Çeçenya ve Stavropol Kray’dan gazeteciler de yer alıyor. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas