Zaferin 26. Yıl dönümü Abhazya’da çoşkuyla kutlandı

Abhazya’da, 30 Eylül Zafer ve Bağımsızlık Günü’nün 26. yıl dönümü çoşkuyla kutladı.

Kutlamalar, Abhazya I. Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba’nın Eşera’daki anıt mezarına yapılan ziyaretle başladı. Yerli ve yabancı heyetlerin, hükümet yetkililerinin, savaş gazilerinin ve şehit yakınlarının oluşturduğu kalabalık, Abhazya I. Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba’nın anıtına çiçek bıraktı.

Başkent Sohum’daki Şehitlik Parkında yapılan anmalarda, 29 Eylül günü Psou sınırından yürüyüşe başlayan ‘Kahramanların Yolu’ yürüyüşçüleri Sohum’a ulaşarak kutlamalara katıldı. Yürüyüşçüler, ‘Ölümsüz Alay’ şehitlik parkına çiçek bıraktıktan sonra savaşın sembolü olan Eski Parlamento Binasının önüne geldiler. Ayrıca, Eski Parlamento Binası önünde, Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı birlikleri, 7. Rus askeri üssü birlikleri ve Karadeniz Kazak birlikleri resmî geçit töreni yaptı.

Kutlamalarda, Güney Osetyalı sanatçılarının ‘Zafer Bayramı’nın 26. yıldönümü’ ve  Abhazyalı sanatçıların ‘Savaş Yankısı’ konulu fotoğraf sergileri de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Akşam saatlerine kadar devam eden zafer kutlamaları, sahildeki Filarmoni sahnesinde müzik, şiir ve tiyatral gösterileriyle devam etti.

Bilindiği üzere, Abhazya bağımsızlık savaşı 1992 yılında başlamış ve 413 gün sürmüştü. Bağımsızlık, başta Kuzey Kafkasya olmak üzere Türkiye’den giden gönüllülerle beraber 30 Eylül 1993’te kazanılmıştı.

Kaynak: Altınpost

 


Yorumlar
  1. ANzor

    Şu zaman hayatta olmayan Konfederasyon generallerine ve askerlerine rahmet diliyorum…Ruhlarınız şad olsun… iyi ki sizler vardınız… Siz geleceğe doğru giden bir ışıksınız… Elbet bir gün gelecek… pek çok dağlının yolunu aydınlatan bir meşalenin ateşi olacaksınız.