Rusya’nın Libya’daki başarısızlığının arkasında Türk İHA’ları var

Kremlin’in vekâlet savaşlarındaki düzensizlikleri devam ediyor.

Libya’da süren iç çatışmalarda Türk ve Rus kuvvetleri arasındaki dolaylı savaş süreci devam ediyor. Birkaç yıldır süren çatışmalar ardından, Kremlin destekli Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter aniden BM’ye ve Türk destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bakışlarını değiştirdi. Akıllara Moskova için yanlış giden neydi soruları gelmeye devam ediyor.

Libya’daki iç çatışmalarda şu anda Türk ve Rus kuvvetleri arasında olaylı savaş süreci ve önemli dinamik değişimler yaşanmaya devam ediyor.

Bölgedeki çoğu dengenin Türk İHA’ları ile ilgili olduğu ise aşikar.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan gelen paralar, Rus silahları ve Kremlin destekli Wagner grubuyla gelen paralı askerler aslında Hafter’in altı yıllık işgalci tutumun arkasındaki güçlerdir.

Türkiye’nin geçtiğimiz sene, seçilmiş hükümeti destekleyerek bölgeye girmesi ve son zamanlardaki İHA’nın gücüyle de Hafter’i ilk kez geri çekilmeye zorladı.

Hafter, bu yılın başında başkent Trablus’u kuşattığı El-Vatiye stratejik üssünü kaybetti. UMH, ele geçirdiği üstteki BAE’nin satın aldığı Rus yapımı bir füze sistemini de teşhir etti. Akabinde yüzlerce Rus paralı asker cepheden tahliye edildi. Daha sonra ise Rus yapımı bir düzine savaş uçağı Hafter’in kontrolündeki Batı Libya’ya indi ve bir hava sahası mücadelesi başlamış oldu.

Hem Rusya hem de Hafter Libya’daki Rus paralı askerlerinin varlığını da inkar ediyor. Ancak bölgedeki kanıtlar bunun tam tersini gösteriyor. BM son raporları da Wagner’in Libya’daki operasyonlarını  doğruladı. Raporda, Trablus yakınlarında UMH’nin beyaz tenli bir savaşçıyı öldürdüğü ve bu cesedin Rus Wagner paralı askerinin cesedi olduğunu fotoğraf ve videolarla desteklendi.

UMH destekli sosyal medya hesaplarında da dolaşan belgeler Wagner’in alanda savaştığını ve kaybettiğini gösteriyor.

Wagner kimdir?

Rusya merkezli bir özel askeri şirkettir. Şirketin, özellikle Doğu Ukrayna, Suriye, Venezuela ve bazı Afrika ülkelerinde olmak üzere dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde yer aldığı belirtiliyor. Sahibi, Rus milyarder Yevgeniy Prigozhin’dir.

Kaynak: Novaya Gazeta