Rusya’daki seçimler için Abhazya’da sandık kuruldu

Abhazya Cumhuriyeti’nde kalıcı veya geçici olarak ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşları ve çifte vatandaşlığı bulunanlar, Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekili seçimleri için oy kullandı.  Toplam dokuz sandık açılan Abhazya Cumhuriyeti’nde oy kullananlardan bir isim de Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya oldu.

Sohum’un 5 no’lu ortaokulunda Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekili seçimleri için oy kullanan Bjaniya, oylama işleminin ardından Devlet Duması seçimlerinin önemli bir siyasi olay olduğunun altını çizdi. Bjaniya yaptığı açıklamada, “Devlet Duması seçimleri Rusya Federasyonu için çok önemli bir siyasi olaydır, bu nedenle hem Abhazya hem de Rusya Federasyonu vatandaşı olarak oy kullanmaya gelmeyi görevim olarak gördüm. Bu benim vatandaşlık görevim ve bu hakkımı kullandım.” ifadelerini kullandı.

Oylamaya Abhazya’da yaşayan tüm Rus vatandaşları ve seçim günü 18 yaşını doldurmuş geçici olarak ülkede kalan Rus pasaport sahibi vatandaşlar katılabiliyor. Abhazya topraklarında, daha önce Abhazya’da kalıcı veya geçici olarak ikamet eden Rus vatandaşları için oylama düzenleniyordu. Devlet Duması seçimleri için 2011 ve 2016 yıllarında sandıklar açıldı. 2016 yılında Abhazya topraklarında yapılan oylamaya 20 binden fazla seçmen katıldı ve %75’i Birleşik Rusya Partisine oy verdi.