Moskova’da mahkumlara destek mitingine 4000 kişi katıldı

23 haziranda Moskova’da siyasi ve gazetecilerin tutulanmasına tepki için eylem düzenlendi. Moskovadaki eyleme 4000 kişi katıldı. Gösterilerde, tutuklu bulununan iki Kafkasyalı gazeteciye de destek çağrısı yapıldı. Dağıstan’lı gazeteci Abdulmumin Gadjiev ve Çerkes aktivist Martin Kochesoko’ya destek veren kalabalık sloganlar atarak haksız tutuklamalara dikkat çekti.

Kabardey-Balkar’da faaliyet gösteren Xabze Derneği Başkanı Martin Koçesoko uyuşturucu bulundurma suçlamalarıyla 7 Haziran’da Nalçik’de tutuklanmıştı. 16 Haziran’da ise Mahaçkale mahkemesi Çernovik gazetesi çalışanı Abdulmumin Gajiyev’i terörü finanse ettiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Moscow’daki protesto eylemini Libertarian Party of Russia ve Bağımsız Gazeteci Sendikaları Birliği organize etti.

Çernovik Gazetesi Editörü Mairbek Agaev, Moskova’daki mitingde Kafkasyalılara yapılan haksız tutuklamalara dikkat çekti. Agaev, gazeteci Abdulmum Gadjiev’e yapılan haksız suçlamalarla ilgili metni okuyarak destek istedi.

Mairbek Agaev kısaca şunları söyledi. “Abdulmumin Gadjiev  hayatı boyunca terörün kınayan ve bunu açıkça söyleyen birisi. Hatta terör örgütleri tarafından ölüm hükmü verilen bir kişi bugün terörü finanse etmek ve bir terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor. Bu nasıl bir tezattır.” dedi.

Göstericiler henüz herhangi bir kanıt almadan yapılan suçlamaların yersin ve asılsız olduğunu bildirdi.

Kaynak: KU/VA