Moskova ve Ankara gaz indiriminde anlaştı

Rusya doğalgaz devi GAZPROM ile BOTAŞ, doğalgaz satışında Türkiye’ye uygulanacak indirimde anlaştı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İnterfax’a yaptığı açıklamada, anlaşmanın sözlü olduğunu henüz imzaların atılmadığını söyledi. Novak’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’ye uygulanacak indirimin oranı %10,25. Novak ayrıca imzalar atılmadan herhangi bir inşaata başlanmayacağını belirtti.

Türk Akımı hakkında basında çıkan iptal edildi haberlerini yalanlayan Aleksandr Novak, konu hakkında görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Interfax’ta daha önce geçen bir haberde, Putin’in basın sözcüsü Peskov, Türk Akımı boru hattında yeni bir gelişmenin olmadığını ve görüşmelerin devam etmesi için Türkiye’de hükümetin kurulmasını beklediklerini söylemişti.

Ayrıca Türkiye basınına da yansıyan haberlere göre, Erdoğan ve Putin Türk Akımı’nı görüşmek üzere sonbaharda bir araya gelecek.

türk akımı

Türk Akımı Rusya’dan başlayıp Karadeniz’in altından Türkiye’ye ulaştırılan bir boru hattı. Rusya, Avrupa’ya gaz dağıtımını bu boru hattı ile Türkiye üzerinden yapmak istiyor. Rusya, Türk Akımı’ndan önce, Avrupa’ya yapacağı gaz dağıtımını Güney Akım ismini verdiği boru hattı projesi ile sağlamak istiyordu. Fakat bu projeyi iptal ederek, Türk Akımı projesini hayata geçirmeye karar verdi. Böylece Ukrayna proje dışına itilmiş oldu.

Türkiye Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, 14 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sadece transit bir ülkeden daha fazlası olmak istediğini belirtmişti.