Maykop’un ilk camisi müftülüğe devredildi

Savunma Bakanlığınca idari bina olarak kullanılan Maykop’un ilk camisi, Mahkeme kararıyla Adıgey Dini İdaresi’ne verildi.

Maykop’un ilk cami binasının Müslüman Dini Yönetimine devreden karara itiraz eden Rus Savunma Bakanlığı’nın talebi reddedildi.

Müftülük temsilcileri, ibadet için kurulduğu ve inananlar için manevi değeri olduğu gerekçesiyle binanın idarelerine bağışlanmasını isteyerek mahkemeye başvurmuştu. Davayı 19 Mart’ta ele alan Tahkim Mahkemesi, Maykop’taki Krasnooktyabrskaya Caddesi’nde bulunan cami binasının Savunma Bakanlığı envanterinden alınıp, Adıgey ve Krasnodar Bölgesi Müslümanları Manevi İdaresi’ne devredilmesine karar vermişti. Karara itiraz eden Savunma Bakanlığı da temyize başvurmuştu.

Adıgey Devlet Duma’sı Basın Servisinden 9 Haziran’da verilen bilgiye göre, 8 Haziran’da davayı ele alan Rostov-on-Don’daki Onbeşinci Temyiz Mahkemesi, Rus Savunma Bakanlığı Krasnodar Bölge yönetiminin itirazını reddetti. Yönetimin web sitesinde yayınlanan açıklamada, “Maykop’taki ilk cami binası Adigey Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölgesi Müslümanları Manevi Yönetimi’ne devredilecek ve artık Müslümanların manevi ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet verecek.” denildi.

8 Haziran tarihli tahkim kararı her ne kadar yürürlüğe girmiş olsa da, Bakanlığın iki ay içinde yine temyize başvurabilme hakkı bulunuyor.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı mahkeme kararını henüz web sitesinde duyurmuş değil.

Tarihi cami binasının inananlara iade edilmesi olayı ilk kez gerçekleşti. Müftülük başka camiler için de benzer talepte bulunacağı zaman bu karar emsal teşkil edecek.

Cami hakkında bilgi veren tarihçi Azamat Buzarov, caminin hizmete giriş tarihinin tam olarak bilinmediğini ama 1911 yılına ait devrim öncesi gazetelerde bahsinin geçtiğini belirtirken; Adıgey Devlet Üniversitesi’nden Profesör Asfar Shaov da Maykop camisinin tarihi görünümünün neredeyse hiç korunmamış olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Kafkas Evi