Mashadov’un eşi Çeçenya’ya döndü

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, şehit Aslan Mashadov’un eşi Kusama Mashadova’nın Rusya pasaportu aldığını ve Çeçenya’ya döndüğünü açıkladı.

Çeçenya güvenlik organları kaynağı, Kusama Mashadova’nın akrabalarının yaşadığı Nadtereçnıi bölgesinde olabileceğini belirtti.

Dönemin Çeçen İçkerya cumhuriyeti başkanı Aslan Mashadov, 8 Mart 2005’de, Tolstoy-Yurt köyünde, Rus özel kuvvetlerine bağlı Spetsnaz komandoları tarafından şehit edildi. Cenazesi ailesine verilmedi.

Kadirov, Kusama Mashadova’nın Çeçenya’ya dönüşünü, Çeçenya’da 2009’dan beri kutlanmakta olan Çeçen-İnguş ASSR’in yeniden inşasının yıldönümü dolayısıyla Caharkale’de yapılan parlamento oturumunda açıkladı. Konuyla ilgili haber “Grozni” televizyonunda 11 Ocak’ta yayımlandı.

Kadirov, “Mashadov’un eşinin hasta olduğunu ve eve dönmek istediğini söylediklerinde, onun için pasaport hazırlanmasını ve eve getirilmesini söyledim. Gerçi Mashadov beni öldürmek istedi. Oğlu hala daha bana düşmanlık yapıyor. Ama Kusama, bir kadın. Onun ne suçu var? O yüzden onu eve getirdim” ifadesinde bulundu.

Kadirov açıklamasında, Kusama Mashadova’nın Çeçenya’ya dönüşünün ne şartlarda gerçekleştiği ve şu anda nerede olduğu konusunda net konuşmadı.

Çeçenya Federal Göç Hizmeti temsilcisi de Kusama Mashadova’ya hangi pasaport dairesinde pasaport hazırlandığı konusunda, bunun yetkisi dışında olduğunu söyleyerek herhangi bir açıklamada bulunmayı reddetti.

Çeçenya yerel sivil örgüt başkanlarından biri Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, Aslan Mashadov’un eşinin eve dönmüş olabileceğini ifade etti ve “Eğer o gerçekten hasta ise büyük olasılıkla yakınları ve ailesi ile birlikte olmak için eve dönmeye karar vermiştir. Biz Çeçenler, on yıllarca yabancı yerlerde yaşayabiliriz, ama kendi evimizde ölmek ve defnedilmek isteriz. Onu Çeçenya’ya gelmiş veya gelmeyi düşünüyor olmaktan ötürü suçlamazdım. Bu onun seçimi ve kararıdır” dedi.