Mahaçkala’da terörle mücadele bölgesi (KTO) ilan edildi.

Dağıstan’ın Çernovik gazetede çıkan habere göre Dagıstan’nın başkenti Mahaçakale’nin Leninskiy ilçesi terörle mücadele bölgesi olarak ilan edildi.

Rusya Federasyonu Dağıstan bölgesel Terörle Mücadele Komitesi (NAK) 23 ağustos saat 15:30 dan itibaren Mahaçkale şehrin Leninskiy ilçesi Terörle Mücadele Bölgesi olarak ilan edildiğini NAK’ın resmi web site’den yazılı olarak duyurdu.

Mahaçkale’nin Leninskiy ilçesine dahil olan Novıy Huşet köyü son günlerde hayli hareketli idi. Kısa dönemde Novıy Huşet köy’de iki silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırılarda bir sivil yaralanmış üç polis memuru hayatını kaybetmişti. Bu saldırılar sonrası polis operasyon yapmış ve 12 köy sakini tutuklanmıştı. Tutuklanan 12 vatandaşın yakınları polisi uyduruk nedenlerle tutuklama yapmakla suçlamıştı. Aynı Çernovik gazetenin konferans salonda basına konuşan köylüler kendilere polis tarafından baskı oluşturulduğunu iddia etmişlerdi ve polisi Novıy Huşet köyü hayali ”vahabizm” merkezi olarak algı oluşturmakla suçlamışlardı.