Koçesoko davasında çelişkili ifadeler dikkat çekti

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Koçesoko’nun yasadışı esrar bulundurma suçunu itiraf ettiğini açıklarken, Koçesoko’nun yakınları ve pek çok kaynak bu ifadenin baskı altında alındığı görüşünde.

Bakanlığın iddiasına göre Koçesoko’nun üzerinde 263.4 gram esrar bulundu. Lesken Mahkemesi de bu bilgiler ışığında Koçesoko için iki aylık hapis cezasını onadı.

Ancak ilgili iddialara yönelik itirazlar da sürüyor. Abreçestvo isimli haber kanalı Koçesoko’nun sorgu sürecinde bu ifadeye mecbur bırakıldığı görüşünde. Koçesoko’nun dostlarının ifadeleri de bu durumu destekler nitelikte.

Adıge Kheuk sitesi ise güvenlik güçlerinin tutuklama anında tuttuğu tutanak ile karar tutanağı arasındaki çelişkiye dikkat çekiyor. Buna göre, ilk tutanakta ele geçirilen uyuşturucu miktarı 5 gramın altındayken, miktar karar tutanağında 263 gram olarak gözükmekte. Bu ise cezayı 8 yıl kadar daha uzatıyor.

Yine Adıge Kheuk, ilgili olaylar sebebiyle Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı’nda görevli 12 üst düzey görevlinin soruşturma kapsamına dahil edileceğini iddia ediyor.

Memorial İnsan Hakları Derneği avukatlarının ise davaya müdahil olmaları bekleniyor.