Karaçay Çerkes’te Covid-19 protestosu

Karaçay Çerkes’in Malo Karaçay bölgesine bağlı Üçkeken kasabasında halk, hükümetin kendilerini kandırdıklarını idda ederek protestolara başladı. 

Üçkeken kasabasında halk; sağlık ekipmanı ve ilaç yetersizliğini, hastahane yetkililerine ulaşılamamaı, hükümetin pandemi sürecindeki başarısızlığı ve hükümetin yanlış bilgilerle halkı kandırmaya çalıştığını protesto etti.

Hükümetin, mevcut durum hakkında yaptığı yalanları olduğunu iddia eden protestocular, hükümetin gerçek istatistikleri hiçbir şekilde yansıtmadığını belirtiyor.

Protestocular, “Hükümet gerçek verileri açıklasaydı birçok yerden yardım ulaşmış olurdu. Bu nerdeyse bir soykırım.” sözleriyle hükümet başkanından açıklama yapmasını istedi. Vatandaşlar, söz verilen hiçbir ilaca ve tıbbi yardıma ulaşamıyor. 

Rusya’nın Koronavirüs Operasyon Merkezi’nin aktardığı 9 Haziran resmi verilerine göre ise ülkede, yeni 75 vaka tesbit edildiği insanların aklında soru işareti bırakıyor. Toplam vakanın da 1729’a ulaştığı açıklandı.

Politika09 haber kanalı ise son üç gün içerisinden hastanelerde 34 kişinin vefat ettiği ve toplam vefatın 200’i aştığını yayımladı.

Sadece saatlerinde alınan bilgilerde, 3 kişi 2 saat içinde virüs nedeniyle vefat etti.

Kaynak: politika09