Kafkasyalılar doğalgaz ve elektrik kaçakçılığıyla suçlanıyor

2 Ekim tarihinde Kuzey Kafkasya Bölge İşleri Bakanı Sergei Chebotarev, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi Cumhuriyetlerini doğalgaz ve elektrik kaçırmakla suçladı. Ancak konuyla ilgili yerli halk, bu gibi büyük faturaları ödemeye güçlerinin yetmediğini belirtiyor.

RIA haber ajansı Salı günü yaptığı açıklamada, “Yılın ilk yarısında, Kuzey Kafkasya bölgelerinin toplam elektrik borcu 27.5 milyar rubleye (420 milyon ABD doları), doğalgaz borcunun ise 96.5 milyar rubleye (1,5 milyar dolar) yükseldiğini belirtti.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin Gazprom’a 2018 yılının başından beri olan toplam borç tutarı 12 milyar rubleye (183 milyon doları) ulaştı. Aralık 2017 itibariyle Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin gaz sektörüne olan borcu ise 2 milyar rubleyi (30 milyon dolar) geçtiği belirtiliyor.

Karaçay-Çerkes’den gazeteci Marat Tlepşev, Karaçay-Çerkes’deki elektrik ve doğalgaz borçlarının bölge köylerinde toplanması halinde bölgede ciddi hoşnutsuzluk ve karışıklık yaratacağını öngörüyor.

Chegem-II (Kabardey-Balkar) köyünün sakini Alim K.’ye göre, elektrik ve doğalgaz borçlarının aylık faturasının tamamını ödemeye kalksa, ailesinin aç yaşamak zorunda kalacağını belirtiyor.

Alim K.: “Ayda yaklaşık 15 bin ruble doğalgaz ve elektrik faturası (220 dolar) faturalandırılıyor. Bu neredeyse benim bir aylık gelirim. 12 yaş altında üç tane çocuğum var. Yani, bu gelirle yaşamak imkansız. Köyümüzün yarısından fazlası benimle aynı kaderi paylaşıyor ve borçlu vaziyetteler” şeklinde konuştu.

Rus hükümeti, nüfus enerji tüketimi standartlarını geliştirme niyetinde. Bu geliştirme bölge halkını elektrik ve ısı için daha fazla miktarda ödemeye mecbur bırakacak. Talep edilen oran, ayda 300 kilovat-saatte sabitlenmesi ve taban ücreti üzerinden ödenmesi. Ancak bu değerin üzerinde, daha yüksek bir oranda ödeme yapılması istenmekte. 2013 yılında hükümet benzer bir reform gerçekleştirmeye çalışmış, ancak tarifelerde keskin bir artış korkusu nedeniyle tasarı ertelenmiştir.

Kaynak: Open Caucasus Media