Kafkasya’da işsizlik oranları her geçen gün artıyor

Rosstat (Rusya Federal Devlet İstatistik Kurumu), yayınladığı raporda Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki işsizlik oranlarını açıkladı.

Açıklanan son raporda en dikkat çekici istatistik İnguşetya bölgesine ait. İnguşetya’da istihdam edilebilir nüfusun dörtte biri işsiz. Bu da nüfusun %26,3’lük kesimini yani 65.400 kişiyi kapsıyor.

İnguşetya’yı, Çeçenya takip ediyor ve Çeçenya’daki istihdam edilebilir işsizlik oranı %13,5 ile 85.200 kişi olduğu raporda tespit edildi.

Rostat’ın istatistiklerine göre; Dağıstan %10,6, Karaçay-Çerkes %10,4 ve Kabardey-Balkar %9,7 oranında çalışabilir nüfusa ait işsizlik oranlarına sahip.

Kuzey Osetya’da ise oranların daha düşük olduğu gözükmekte. Yaşı 15 ve üzeri olanların %8,4’ü işsiz. Stavropol bölgesine ait istatistikler ise Rusya geneline daha yakın, %5 civarında.

Ağustos-Ekim aylarında, Rusya Federasyonu genelindeki ortalama işsizlik oranı %4,6 idi. Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi ise %9,9 (464 bin kişi) ile ortalama federal bölgeler arasında işsizlik oranına sahip en yüksek bölge.

(Not: Çeçenya ve İnguşetya resmi istihdam alanlarının, hizmet üretiminin ve tarım dışı üretimin düşük olduğu bölgeler. Hatta İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov’un ülkesindeki işsizlik oranlarını düşürebilmek için istihdam edilebilir durumda gözüken vatandaşları naylon olarak işletmelerde kayıtlı çalışan olarak gösterdiği de söylentiler arasında. Ancak bu cumhuriyetlerdeki nüfusun enformel istihdamı da verilerde tam olarak yer almıyor. Açıklanan oranlar kantitatif verilere dayanmasından ötürü kayıt dış istihdamın yüzdelerde yer almaması rapordaki verilerde çok az da olsa bir değişikliği yansıtabilir.)