‘Kafkasya Tarih Okumaları’ öğrencilerini bekliyor

Kafkas Vakfı, 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi başlarken Kafkasya Tarih okumalarını başlattı.

Ajans Kafkas’a konuşan Kafkas Vakfı Genel Sekreteri Veysel Arıhan “Kafkasya Tarih Okumaları” başlıklı atölye ile ilgili bilgi verdi. Arıhan, “Kafkasya Okumaları vakıf bünyemizde 2014 senesinden bu yana devam ediyor. Kafkasya’ya ilişkin makale okumaları, açık oturumlar, film gösterimleri ve söyleşilerin yer aldığı atölyemiz bu güne kadar özellikle lisans ve lisansüstü öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.” dedi.

Atölyenin bu sene Cem Kumuk moderatörlüğünde devam edeceğini belirten Arıhan, “Cem Kumuk Kafkasya konusunda geçmişten bu yana entelektüel birikimi olan ve Kafkasya konusunda dikkat çeken bir araştırmacı. Cem Kumuk hocamızın Kafkasya konulu birçok yazı ve makalesi, bilimsel tebliğleri ve diğer farklı alanlarda araştırmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Cem Kumuk hocamız bir dönem Kafkasya’da da yaşamıştır. Bunun da konuyla ilgili önemli bir detay olduğunu düşünüyorum.” diye de ekledi.

Atölyenin Moderatörü Cem Kumuk ise online eğitimlerin önemine vurgu yaparak şu noktalara değindi: “Güvenilirlik açısından çok sıkıntılı bir unsur olan multimedya tarih anlatımının bilimsel eserleri okumayı baltaladığı eğilimlerin güçlendiği son zamanlarda, yüz yüze yaptığımız okuma atölyelerine bir de pandemi yüzünden ara vermek zorunda kalmamız çok kötü oldu.  Bu olumsuzlukları aşmak ve okumanın tadını beraberce paylaşmak için internetin olanaklarını kullanacağız.  Bu mekân bağımsız katılımı kolaylaştıracağı ve oturum kayıtlarının yayınlanması ile sonradan daha geniş kitlelere ulaştırabileceği için belki de çok olumlu etkileri olacaktır.”

Bu düşünceden yola çıkarak Tüm Kafkasya Tarihçileri Birliği (All-Caucasian Historical Society) ile bu oturumları uluslararası mecraya yayacaklarını belirten Kumuk, “Benzer oturumları farklı ülkelerden katılımcı üyelerimizin olacağı İngilizce ve Rusça dillerinde de tekrar edeceğiz.  Kafkas Vakfı’na bu girişimde her zamanki gibi üstlendiği öncü rol ve destekleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Atölyeye kayıtlar Kafkas Vakfı resmi sitesi üzerinden yapılabiliyor. Kayıt olmak ve dataylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.