Kafkas kurumları KANAL D binasına yürüdü “Bir Umut Yeter” dizisi yayından kalktı

Yeni sezonda KANAL D ekranlarında yayın hayatına başlayan “Bir Umut Yeter” isimli dizide Çerkes kadınları hakkında hakaret içeren sahneler oynatılması toplumda infial uyandırmış ve Kafkas kurumları ile Çerkeslerin RTÜK’e resmi şikayetlerde bulunmasına neden olmuştu.

Tepkiler üzerine RTÜK sözü edilen kanala sembolik bir ceza kesmişti. KANAL D yönetimi ise tepkileri azaltmak adına özür dilemiş, fakat aynı dizinin hakaret içeren bölümleri tekrar tekrar televizyonda gösterilmeye devam etmişti.

Bunun üzerine Kafkas kurumları pazar günü KANAL D binası önüne yürüyüş başlatıp demokratik haklarını kullandılar. “Kuzey Kafkasya Platformu” adına İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesindeki bütün Kafkas yapılanmaları KANAL D’yi protesto edip bir basın açıklaması okudular.

Gelen tepkilere daha fazla dayanamayan KANAL D’nin diziyi bugün yayından kaldırdığını dair ulusal haber sitelerinde haberler çıktı. KANAL D’nin resmi duyuruyu ne zaman yapacağı merakla beklenirken Kafkas kurumları ve Çerkesler dizi yayından kaldırılana kadar protestolara devam edeceklerini bildirdiler.