İstanbul’da Vladimir Putin’in hayatı konuşuldu

Kafkas Vakfı Cenk Başlamış ve Okay Deprem’i misafir etti.

Kafkas Vakfında “Rusya’yı ayağa kaldıran lider: Putin” başlığıyla söyleşi gerçekleştirildi. Programda Cenk Başlamış ve Okay Deprem aynı başlıkla çıkan kitap üzerine konuştular.

Putin ile ilgili Türk gazeteciler tarafından Türkçe kaleme alınan ilk kitap olma özelliğini taşıyan eser içeriği itibariyle dikkat çekiyor.

Kafkas Vakfında gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü yürüten Yusuf Tunçbilek, “Putin son 20 yıldır Rusya’yı yöneten bir devlet başkanı, yönettiği topraklar içerisinde Kafkasya da bulunmaktadır. Bu açıdan Putin’in hikâyesi Kafkasya’nın hikayesidir. Konuklarımızla Putin’in hikâyesini konuşacağız” diyerek programı başlattı.

Sözlerine kitabın yazım aşamasına değinerek başlayan Okay Deprem, Türkiye’de Rusya ile ilgili çeviri eserlerin olduğu ancak Putin ile ilgili biyografik tarzda bir eser olmadığını belirtti. Bu açığı gidermek için Rusya ile ilgili biyografik bir eser yazma kararı aldıklarını, bu biyografik eserin de Putin ile alakalı olacağını belirtti. Bu amaçla Başlamış ile görüştüklerini ve kitabı birlikte kaleme almaya başladıklarını söyledi.

Cenk Başlamış ise sözlerine, yayınevlerinin Putin’in hayatının ilgi çekici bulduklarını söyleyerek başladı. Başlamış, “bu kitap, klasik bir biyografiden farklı, yaşanan siyasi olayları yerinde gözlemleyerek yorumlandı. Putin’in nasıl başa geldiğinin geçmişini de görerek anlatmış olduk “diyerek sözlerini devam ettirdi. 

Putin’in 1975-1985 yılları arasında 10 yıl KGB eğitimi aldığına ve kritik anlarda inisiyatif alabilen bir karaktere sahip olduğunun vurgulandığı söyleşide Okay Deprem Putin’i ortaya çıkaran olayın Doğu Almanya’nın çözülüş sürecinde Dresden’deki olaylar olduğunu vurguladı. Putin’in casusluk kimliği açısından da ele alan Deprem, Putin’in Almanya’daki NATO üstlerinden bilgi sızdırma çalışmasındaki başarısına da değindi. 

Cenk Başlamış ise Putin’in Petersburg Belediye Başkan yardımcılığını yürütürken aynı zamanda KGB için çalıştığını vurgulayarak göreve geliş tarihinin, Şamil Basayev ve Emir Hattab’ın Dağıstan’a girdiği 7 Ağustos 1999 tarihinden hemen iki gün sonra 9 Ağustos tarihi olduğunu da katılımcılara hatırlattı.

İlgiyle takip edilen program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Cenk Başlamış kimdir?

Cenk Başlamış, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Darüşşafaka’da okudu, Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü tamamladı. Gazeteciliğe 1983 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı, 1986 yılında Milliyet’e geçti. 1989 yılında ilk yerleşik Türk muhabir olarak gazetenin Moskova temsilciğine atandı. 32. Gün haber programı, CNN Türk, BBC, Deutsche Welle ile İsveç ve Hollanda radyolarının Türkçe servislerine katkıda bulundu. 2010 yılı sonunda Türkiye’ye döndü, ertesi yıl kendi isteğiyle Milliyet’ten ayrıldı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders verdi. 2013 yılında bağımsız medya eleştiri ve fikir sitesi Medya Günlüğü’nü (www.medyagunlugu.com) kurdu. Kuğu Gölü Operasyonu, Rusya’da Bir Çılgın ve Rusya’nın Sırları kitaplarının yazarı olan Başlamış, İngilizce ve Rusça biliyor. Ali ve Murat adlarında ikiz çocukları var.

Okay Deprem kimdir?

Okay Deprem, Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okudu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji lisans eğitimini tamamladı. Almanya Regensburg Üniversitesi’nde Doğu-Batı İlişkileri alanında yüksek lisans yaptı. Ukrayna’nın Odessa kentinde yaşadı. Ukrayna’da savaş çıkınca Donetsk şehrine yerleşti. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na akredite gazeteci oldu. Donbass’taki iç savaşın başından itibaren Evrensel gazetesinin muhabiri olarak bölgeden periyodik haber geçen Türkiye’den tek gazeteci oldu. Radikal, Rusya’nın Sesi gibi pek çok gazete, internet portalı, görsel–işitsel haber ağında yazı ve haberleri yayınlandı. Emek Dünyası ile Medya Günlüğü sitelerinde köşe yazıları yazdı. Donbass’ta bir TV kanalında yorumculuk, Wpered adlı Rusça aktüel politika sitesinde köşe yazarlığı yaptı. Lugansk Taras Şevçenko Üniversitesi’nde ders verdi. İngilizce, Almanca ve Rusça biliyor.

VA