“IŞİD’e biat Kafkasya Emirliği’nin tükendiğinin göstergesidir”

Kafkasya direnişçilerinin IŞİD’e yeminini, Kavkazki Uzel için değerlendiren uzmanlar, Kafkasya Emirliği’nin derin bir krizde olduğunu ve IŞİD’in Kafkasya’daki etkisiyle mücadele edemediğini ifade etti.

Yayınlanan video Muhammed Süleymanov’un Kafkasya Emirliği’nin başkanı olup olmadığı konusunu muğlak bırakıyor. Süleymanov, Kafkasya Emirliği’nin başkanı olduğu konusunda herhangi bir açıklamada da bulunmadı. Ayrıca Süleymanov’un IŞİD’i desteklediğini de bilmiyoruz.

Roşin: Kafkasya Emirliği artık tükendimichael roşin

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Orta Asya, Kafkasya ve Ural Povoljya araştırma merkezi araştırmacılarından Mikhail Roşin, videodaki yeminin, Rusya’da terör örgütü olarak görülen Kafkasya Emirliği’nin kendisini tükettiğinin göstergesi olarak görüyor. Ona göre, direnişçiler, cihatta lider olarak kabul ettikleri kişiye biat etme kararı aldı ve bu kişi artık IŞİD’in lideri.

Roşin “Bunun başka bir izahı yok. Ne gibi değişiklikler olacak şu anda söylemek mümkün değil. Yeraltı örgütünün nasıl yeniden organize olacağı bilinmiyor” açıklamasında bulundu. Roşin, IŞİD’e biat veren Kafkasyalı direnişçilerin yeniden Rusya’ya dönmelerinin de mümkün olduğunu düşünüyor.

Roşin, açıklamasında ayrıca, “Savaşta tecrübeleri artmış olan direnişçiler şu anda ciddi olarak silahlanmış durumdalar. Cevaplanması gereken sorular şunlar: Birincisi, Ortadoğu’da çok zor bir savaş mevcut. Savaştan geriye ne kadar miktarda direnişçi kalır? İkincisi, kalsa bile hala Kafkasya’ya geri dönmek istiyorlar mı? Üçüncüsü, onlar geri dönerse FSB (Rusya Federasyonu Güvenlik Servisi) bunlara karşı nasıl bir tavır alır? Görebildiğimiz kadarıyla şu anda aktif bir geri dönüş süreci mevcut değil. Kafkasya Emirliği’nin artık tükendiğini söyleyebiliriz” dedi.

denis sokolovSokolov: Yeraltı örgütünün radikal yapılanması devam ediyor

Rusya İktisad ve Kamu Yönetimi Akademisi uzman araştırmacılarından Denis Sokolov, eğer yemin haberi doğruysa, bunun, Kafkasya Emirliği’nde olan derin krizin göstergesi olduğu düşüncesinde.

Sokolov “Son dönemde, Kafkasya Emirliği’nin birçok komutanı IŞİD’e biat verdi. Bunu video yayınlanmadan önce de biliyorduk. Kafkasya Emirliği şu anda ciddi bir kriz içerisinde. Bu krizin temel sebebi kendi direnişçilerinin birer birer IŞİD’e gitmesi. Tahminlere göre, toplamda Orta Doğu’ya gidenlerin sayısı 5-7.000 arasında” açıklamasında bulundu.

Kafkasyalı direnişçilerin gözünde, Suriye ve Irak’taki savaşın Kafkasya’daki eylemlerden ya da günlük operasyonlardan daha anlaşılır olduğunu düşünen Sokolov, IŞİD’de savaşanların arasında çok sayıda arkadaş ve tanıdıkları olduğu için, Kafkasyalı direnişçilerin IŞİD’e biatlarının oldukça kolaylaştığını düşünüyor.

Sokolov “Orta Doğu’daki savaş direnişçileri şimdilik Rusya’dan götürüyor. Bu Rusya Federasyonu için kesinlikle iyi bir şey. Ama bir soru ortaya çıkıyor, IŞİD’in ardından ne olacak?” ifadesinde bulundu.

Kafkasya Emirliği’nin yıkıldığının artık kesin olduğunu belirten Sokolov “Silahlı örgütlerin yer altındaki yapılanmaları devam etse de, artık eskisi gibi açıktan örgütlenemiyorlar.  Bu güvenlik güçlerinin, Olimpiyat öncesi ve Olimpiyat sonrasında yürüttükleri başarılı operasyonlarının ve örgütlerde tanınmış isimlerin yok edilmesinin bir sonucudur” dedi.

ahmed yarlıkovYarlıkapov: Yemini tüm direnişçilerin desteklediğini düşünmüyorum

Rusya Bilimler Akademisi Antropoloji ve Etnoloji Enstitüsü Etno-politik Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Ahmed Yarlıkapov, yemin haberiyle ilgili aceleci sonuçlar çıkarılmaması gerektiğini ve Muhammed Süleymanov’un konuyla ilgili açıklamasının beklenmesi gerektiğini düşünüyor.

Yarlıkapov “IŞİD’in Karaçay ve Kabardey’de çok fazla takipçi kazandığını sanmıyorum. Bence IŞİD daha çok Dağıstan ve Çeçenya’da aktif” dedi.