IŞİD’e 1500’den fazla Dağıstanlının katıldığı tespit edildi

Suriye ve Irak’taki terör örgütlerine çoğunlukla 25 ila 30 yaş arasında 1.500’den fazla Dağıstanlının katıldığı tespit edildi.

Dağıstan Cumhurbaşkanı Vladimir Vasilyev ve Cumhuriyet yetkilileri mevcut sorunu terörle mücadele komisyonu toplantısında tartıştılar. Vasilyev, bölgede radikaller tarafından yapılan propaganda çalışmalarını birincil sorun olarak gördüklerini belirtti. Diğer bir mücadele aracı olarak ise teröristlerin akrabaları ve uluslararası terör örgütleri hücrelerinin mevcut üyelere yardım etmelerinin ve eski militanlarla çalışmalarının önünün kesilmesi gerektiği belirtildi.

Vasilev, büyük şehirlerde ve hatta köylerde dahi, teröristlerin dini duyguları kullanmaya çalışarak İslamiyet’in özünü çarpıttıklarını, bu bakımdan halkı bilinçlendirerek bu tarz faaliyetlerin katı bir biçimde engelleneceğinin altını çizdi. Barışçıl bir yaşam yerine savaşı tercih ettiklerinin altı çizildi.

Toplantıda, tehditleri etkisiz hale getirmek için mümkün olan önlemlerden birisi de caydırıcı yasaların uygulanması olduğu belirtildi. Dağıstan’da şu ana kadar radikal örgütlere katılmayı amaçlayan 84 kişi yakalandı ve mahkemeye teslim edildi. Ayrıca güvenlik güçleri, Orta Doğu’dan geri dönen ve topluma ciddi tehdit oluşturduğu tespit edilen 129 kişiyi de tutukladı. İnternet ve sosyal ağlarda aşırılık yanlılarına karşı aktif bir mücadele olduğu da toplantıda kaydedildi. Orta Doğu’daki 13 ülkeye internet erişiminin engellendiği, yerel sosyal ağlar üzerinden radikal görüşleri savunan ve militanları açıkça destekleyen 5 grubun da internet serverlarından silindiği belirtildi.

Vladimir Vasilyev aktardığı sözlerinde, “Alınan tedbirler, Orta Doğu’daki terörist hücrelerin saflarına katılacak Dağıstanlıların sayısını önemli ölçüde azaltmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.