Hasan Seymen görevinden istifa etti

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hasan Seymen’in görevinden istifa ettiği açıklandı.

İstifasını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e sunduğu bildirilen Seymen’e, KAFFED Genel Başkan Yardımcılığı sırasında Çerkesler hakkında söylediği sözler yüzünden İYİ Parti içerisinden sert tepkiler gelmişti.

Seymen, geçmişte KAFFED Genel Başkan Yardımcısıyken yaptığı açıklamada, Türkiye’de Çerkeslerin ikinci sınıf vatandaş olduklarını ve asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşadıklarını söylemişti. Kullanılan dilin HDP çizgisine yakın olduğunu ifade eden sosyal medya kullanıcıları, Seymen’i eleştiren paylaşımlarda bulunmuşlardı. İYİ Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, Hasan Seymen’e Twitter üzerinden sert bir tepki gösterip cumhuriyetin kuruluş değerleriyle sorunu olanların İYİ Parti içerisinde siyaset yapamayacağını yazmıştı. Bunun üzerine Seymen, “Türk Milletinin ta kendisiyim!” ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne halel getirecek herhangi bir tavrın karşısında durmaktan bir adım daha geri atarsam gök girsin, kızıl çıksın!” açıklamalarını yapmıştı. Açıklamalardan tatmin olmayan İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun ve İYİ Parti Balıkesir milletvekili İsmail Ok, Seymen’in istifa etmesi gerektiğini söyleyerek tepki göstermeye devam etmişlerdi.

Kaynak: YÇG


Yorumlar
  1. İster kabul edin ister etmeyin…..Çerkeslerin geleceği, Rusya Federasyonunun bir parçası olmakta ve Rusya Federasyonunun demokratik gelişiminde saklıdır…Lütfen boş şeylerle uğraşmayın… Gücünüzü daha anlamlı ve yapıcı işlere harcayın.