Hacı Murat’ın kafatası Dağıstan’a iade ediliyor

Rusya yönetimi Hacı Murat’ın kafatasının St. Petersburg müzesinden Dağıstan’a devredilmesini onayladı. İlgili karar geçtiğimiz gün Devlet Duma Milletvekili Gadzhimurad Omarov tarafından açıklandı.

Omarov, Hacı Murat’ın kafatasının geri dönüşünü çözme konusundaki desteğinden dolayı Adil Rusya Partisi Başkanı Mironov’a ve Cumhurbaşkanlığı danışmanı Vladimir Tolstoy’a da ayrıca teşekkür etti.

Omarov’un Facebook sayfasında paylaştığı ilgili karar metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Hacı Murat’ın kalıntılarının (kafatasının) gömülmesi için Dağıstan Cumhuriyeti’ne transferin uygunluğu konusu, Rusya Federasyonu İdaresi Başkanlığı tarafından gözden geçirildi ve uygun bulundu. Dağıstan Cumhuriyeti önderliğindeki istişarelerin sonucu olarak, cumhuriyetteki mevcut siyasi durum da göz önünde bulundurarak kalıntıların ileri bir tarihte transferi uygun görülmüştür.”

Hacı Murat’ın başı ölümünden sonra bilinmeyenler tarafından kesildi. Kafatası bir süre Askeri Tıp Akademisi’nde tutuldu ve Petersburg’a gönderildi. Daha sonra 1959’da Antropoloji ve Etnografya Müzesi (eski adıyla Kunstkamera) kafatasları koleksiyonuna transfer oldu. Hacı Murad’ın gövdesi ise Azerbaycan’ın Gakh bölgesi Tangyt köyündedir. Dağıstan Müzesi’nde ise kişisel eşyaları ve sancağı bulunmaktadır.

Kafatasının gömülmesi için, Dağıstan tarafının Azerbaycan ile anlaşmaya varması gerekecek.

Birçok sanatsal yapıtın kahramanı olan Hacı Murat, Rus işgaline karşı direniş safında yer almış, tek başına girdiği bir çatışmada Çarlık ordusu tarafından 1853 yılında şehit edilmiştir.