Güney Osetya’dan Tiflis’e: Polis kontrol inşasını derhal durdurun

Güney Osetya hükümeti yaptığı açıklamada, Tiflis yönetimi kontrolündeki Çorçana köyünde Gürcistan’ın polis kontrol noktası inşasını derhal durdurmasını istedi.

İnşaatın durdurulması için Gürcistan’a sabaha kadar mühlet veren hükümet, çalışmaların sürmesi halinde yaşanacaklardan Gürcistan’ın sorumlu olacağını belirtti.

Osetya hükümetinin verdiği sürenin dolmasından sonra ise iki taraf arasında bir dizi görüşme gerçekleşti.

Gürcistan Güvenlik Konseyi İdari Başkanı Kakhaber Kemoklidze, görüşmede gerginliğin çözülmesi için atılacak adımların ele alındığını kaydetti.

Kemoklidze, Güney Osetya’nın yetkililerine, polis kontrol noktasının bölgenin güvenliği için inşa edildiğini ve bunun kimse için tehdit oluşturmadığını aktardıklarını söyledi.

Gerginlik üzerine Gürcistan güvenlik güçleri, Çorçana köyünün çevresinde nöbet tutmaya devam ediyor.

Polis noktasının inşasına ilişkin çalışmaların ise devam edileceği vurgulandı.

Öte yandan Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalakliani, yaptığı açıklamada tüm taraflara itidal ve diyalog çağrısı yaptı.

Zalakliani, “Bu noktada son derece sakin olmamız gerekiyor ki durumu kötüleştirmeye çalışanlara fırsat vermeyelim. Konuya ilişkin tüm mekanizmalarımız harekete geçti.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı girişimiyle, gelişmeler üzerine ülkede bulunan yabancı basın mensupları sınır bölgesine getirildi.

Gazeteciler güvenlik güçlerinin eşliğinde Güney Osetya’ya yakın Gürcistan kontrolündeki bölgede yapımı devam eden polis kontrol noktasını ve bu noktadan yaklaşık 250 metre uzaklıktaki Güney Osetya güçlerinin hareketlerini yerinde inceledi.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008’de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar çıktı. Savaşın ardından Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığı Rusya Federasyonu tarafından tanındı.

Kaynak: AA