Güney Osetya’da ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimini Alan Gagloyev kazandı

Güney Osetya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda muhalif lider Alan Gagloyev mevcut Cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov karşısında zafer kazandı.

Güney Osetya’da 10 Nisan’da gerçekleştirilen ve beş adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası en yüksek oy alan iki aday arasında ikinci tur seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlere katılım ülke genelinde yüzde 67,75 oranında oldu ve toplam 25 bin 395 kişi oy kullandı. Güney Osetya dışında yaşayan vatandaşlar için de Moskova, Kuzey Osetya ve Sohum’da toplam dört sandık merkezi kuruldu ve 5 binden fazla seçmen oy kullandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre sandıkların yüzde 97’si açıldı. Güney Osetya Seçim Kurulu Başkanı Emilya Gagiyev tarafından aktarılan bilgiye göre, Nıhas Partisi lideri Alan Gagloyev yüzde 54,2 oyla seçimi önde götürüyor. Güney Osetya lideri Anatoli Bibilov ise oyların yüzde 43,3’üne sahip. Bibilov bu sonuçların ardından yaptığı açıklamada muhalif lider Alan Gagloyev’in seçimi kazandığını kabul ederek Gagloyev’e yeni görevinde başarılar diledi.