Dağıstan ve Çeçenya arasında sınır komisyonu kuruldu

Dağıstan ile Çeçenya Cumhuriyeti arasında görüşülmeye başlanan sınır bölgesine dair ilk toplantı Mahaçkale’de gerçekleşti.

20 Ocak tarihinde, Dağıstan başkanı Vladimir Vasilyev’in açıklamalarıyla gündeme gelen “sınır revizyonu” konusu 22 Ocak Salı günü Çeçen Parlamentosu Başkanı Magomed Daudov’un, Dağıstan Ulusal Meclisi ile sınır konusunu görüşmesiyle netliğe kavuştu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Daudov: “Sınır meselesini ortaklaşa çözersek Çeçenya ve Dağıstan halklarının kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağımıza hiç kuşkum yok” ifadelerini kullandı.

Çeçen Ulusal Politika ve Dışişleri Bakanı Dzhambulat Umarov ise yaptığı açıklamada Dağıstan ile bölgesel bir anlaşmazlıklarının olmadığını belirtti.

Her iki ülkenin temsilcileri tarafından alınacak olan kararın referanduma götürülmesine dair bir açıklama henüz yapılmadı.

Sosyal medyada ise birçok Dağıstanlı vatandaş tepkilerini dile getirerek, ülkenin sınırlarının değiştirilmesi halinde protestolara hazır olduklarını ifade ettiler.

Daha önce benzer görüşme ve anlaşma İnguşetya-Çeçenya arasında yapılmış ve bu durum İnguşetya’da protestolara yol açmıştı. Gazetecilere göre Kuzey Kafkasya’nın en büyük ülkesi durumundaki Dağıstan’da oluşacak bir muhalefet çok daha ciddi bir etki oluşturabilir.