Cumhurbaşkanı Erdoğan Gürcistan Başbakanı Gakharia’yı kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’yı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa görüştüğü konuk Başbakan Gakharia ile heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,5 milyar dolardan, 3 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından törenle karşılandı.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Erdoğan, “İlk ziyaretlerinden birisini ülkemize yaptığından dolayı memnuniyetimi iletmek isterim. Sayın Başbakan’a yeni görevi için tebriklerimi iletiyorum. Kendisi ülkemizi yakından tanıyan bir liderdir. Gürcistan’ın kalkınmasını sürdüreceğine ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin güçleneceğine inancım tamdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize ara vermiştik. Dışişleri Bakanlarımıza verdiğimiz talimatla bu süreci hızlandıracağız.” dedi. Ayrıca Erdoğan, “Ulaştırma konusunda çok önemli bir adım attık. Bakü-Tiflis-Kars tarihi bir adımdır. Bu demiryolunun açılmasıyla bu dost üç ülke birbirine çok farklı şekilde bağlanmış oldu. Demiryolu Londra’dan Pekin’e uzanan yolun kalbinde yer alıyor.” dedi.

Kaynak: QHA