Çeçenya’da direnişçilere 16 yıl sonra dava

Rusya askerlerinin hayatına kastetmekle suçlanan Libya vatandaşı Süleyman Uheyda ve Stavropol Kraylı Alaudin Menlibayev hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Soruşturmanın iddiasına göre, Uheyda ve Menlibayev, 29 Şubat 2000 tarihinde, Basayev’e bağlı bir birlikle, Şatoy’da konuşlanmış 76. Pskov Komando Birliği 104. Alay 6. Bölük’teki Rus paraşüt birliği erlerine saldırı düzenledi.

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi basın sözcülüğü, “Basayev ve Hattab’a bağlı birlikler saldırıyı üç koldan gerçekleştirdi. Sanıklar pozisyon alarak Kalaşnikof marka silahlarla Rus askerlerini hedef aldılar” açıklamasında bulundu. Saldırı, 1 Mart sabahına kadar devam etti. 84 asker öldü, 4 asker yaralandı.

Rusya Soruşturma Komitesi, Uheyda ve Menlibayev hakkında yeterli delil bulunduğunu ve dava açılması için mahkemeye başvuru yapıldığını açıkladı.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Uheyda ve Menlibayev, askerlere saldırı ve silahlı örgüte katılma suçlarından yargılanacak.

Yaklaşık 50 Çeçen direnişçiden oluşan birliğin bozguna uğrattığı komando taburu Rusya medyası tarafından kahramanlaştırılarak anlatılmakta. Açılan dava da bu propogandanın devam ettiğini göstermekte.