BİRKAFFED Başkanı Kutlu: Bizim asıl feyz aldığımız nokta Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’dir

Yıldız Teknik Üniversitesi Kuzey Kafkasyalı Öğrenciler Topluluğu (YILDIZKAF) başlattığı canlı yayın söyleşilerinde Kafkas kurumlarıyla bir araya geldi.

Kurum başkanlarını misafir eden YILDIZKAF, söyleşilerinin devamında Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu (BİRKAFFED) Başkanı Haluk Kutlu ile Instagram canlı yayınında bir araya geldi. 

Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu başkanı Haluk Kutlu, federasyonun kuruluş gayesi ve hedeflerinden bahsederek konuşmasına başladı.

Kutlu, ‘’Federasyonumuzun temeli Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’ne dayanıyor. Temelimizde Kuzey Kafkasyalıların birliği, beraberliği, gücü ve kuvveti vardır. Bizim asıl feyz aldığımız nokta Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’dir. Kafkasyalıların zor zamanlarda birleşebildiklerini ve nasıl bir güç olduklarını tarihte görüyoruz.’’ diyerek federasyon fikrinin çıkış noktasına değindi.

Kuzey Kafkasya halklarının birlik olması gerektiğine değinen Kutlu, “Kafkasyalıların bir arada olması bize çok şey katacaktır. En büyük idealimiz ortak değerler çatısı altında bir arada olmaktır. Tüm Kuzey Kafkasyalıların da birbirlerini kucaklamasını istiyoruz.’’ cümleleriyle sözlerine devam etti.

21 Mayıs’ın ortak bir acı olduğuna değinen Haluk Kutlu, her yıl anma etkinlikleri için Kefken’de bir araya geldiklerini dile getirdi. Kutlu, “Türkiye’deki Kafkasyalıların birliği fikrini yavaş yavaş olgunlaştırmamız gerekiyor. Bizim için siyasi düşünce farklılıkları önemli değil. Bizim için asıl önemli olan ortak değerlerimiz, Kuzey Kafkasyalı kimliğimiz.’’ diyerek birlik olma konusuna değindi.