Alev Erkilet: Kafkasya’daki direniş bir inanç hareketidir

Kafkas Vakfındaki atölyenin konuğu Alev Erkilet oldu

Kafkas Vakfında Kafkasya Okumaları Atölyesi kapsamında düzenlenen programının konuğu Alev Erkilet’ti.

Programın moderatörü Gupse Demirağ, “Her hafta bir konuğun öncülüğünde yürüttüğümüz atölyeye belirli konular üzerinden interaktif bir şekilde devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz ise “Geçmişten Günümüze Kuzey Kafkasya” başlığı ile Alev Erkilet oldu. Kendisinin Kafkasya’yı konu alan “Ele Geçirilemeyen Toprak Kuzey Kafkasya” kitabı üzerine okumalar yaptık diyerek sözü Alev Erkilet’e bıraktı.

Kafkasya’daki direnişin başladığı 15.yy’dan  itibaren bir inanç hareketi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Erkilet direnişin aynı şekilde 21.yy’a kadar devam ettiğini belirtti.

Müridizm hareketinin öneminden bahseden Erkilet, Müridizmi önemseme sebebimizin, müridizmin özgürlüğe karşı farklı bir bakış açısı kazandırmasından kaynaklı olduğunu belirtti. Kafkasyalıların en önemli ihtiyacının özgürlük olduğunu ve sürecin direnişe doğal dönüştüğünün altını çizen Erkilet, Müridizmin temelinde Rus yayılmacılığına karşı kendi özgürlüğünü koruma mücadelesi olduğunu aktardı.

Birleşik Kafkasya idealine değinen Erkilet, Birleşik Kafkasya’nın etnik milliyetçililiğe dayanmadan ancak var olacağının altını çizdi. Birleşik Kafkasya idealinin İslamdaki karşılığının “ümmet” olduğunu aktardı. Zaten Kafkasya birliği idealinin ümmetçi bir haraket olduğunu da ekledi. Birleşik Kafkasya’nın son dönemde ise askeri bir strateji olduğunu vurguladı. 

90’lardaki mücadeleye de değinen Erkilet, 90’larda gazavat ruhuyla hareket etmek istediler. Ancak o dönemin tekkeleri ve dini kurumları Ruslar’ın etkisiyle mücadeleci karakterden uzaklaştırılmıştı. İlk hareketteki ruhu bulamadıkları için farklı yollarla mücadeleyi gerçekleştirmeye çalıştılar. Burada “Tahkiki İslam” devreye soktular ve direnişi öyle devam ettirdiler, dedi.

Son olarak, Kafkas insanın en vazgeçilmez asli ihtiyacının özgürlük olduğunu ve bu özgürlük ruhuyla emperyalist işgale karşı 7 asırdır direnişin devam ettiğinin altını çizdi.

İlgiyle takip edilen programda katılımcıların sorularına cevap veren Erkilet, katılımcı kitlenin ilgisinden memnuniyetlerini dile getirdi.

Program soru cevap bölümünün ardından kitap imzası şeklinde sona erdi.

VA