Aksoy: Abhazya’ya yerleşmek isteyenleri teşvik etmek görevimiz

Yıldız Teknik Üniversitesi Kuzey Kafkasyalı Öğrenciler Topluluğu’nun (YILDIZKAF) başlattığı canlı yayınına konuk olan Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Başkanı Atanur Aksoy gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Abhazya’ya dönüş konusuna değinen Aksoy, ‘’Abhazya’ya yerleşmek isteyenleri teşvik etmek görevimiz.’’ dedi.

Diğer halklar için başvuruların farklı olabileceğine değinen Aksoy, Abhazya’ya gitmek isteyen herkesin gerekli şartları sağladıktan sonra imkanlardan faydalanacağını belirtti.

Abhazya’daki seçimler hakkında da görüşünü bildiren Atanur Aksoy ‘’Cumhurbaşkanlığı konusunda, Ağustos ayında yapılan seçimlerde yasaya uygun olmayan ortamların oluştuğunu söyleyebiliriz. İki tercih hakkı vardı. Olanlardan sonra seçimin yenilenmesi kararı alındı. Yeni seçimlerde de yüzde elli üzerinden Aslan Bjania Cumhurbaşkanı oldu.’’ dedi.

Aksoy, ’’ABHAZFED olarak Abhazya siyaseti içinde olma gibi bir düşüncemiz yok. Ama devletimizle beraber işler elbette yapıyoruz.‘’ sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Abhazya’da pandemi sürecine de değinen Aksoy, Abhazya’nın dünyanın en sağlıklı ülkelerinden birisi olduğunu belirtti. Aksoy, “Süreç şu an çok iyi. İhtiyaç sahiplerine destekler sürüyor. Ülkede 12 kişinin Covid-19 testi pozitif. Bunlar Rusya Federasyonu’nda eğitim gören ve pandemi başında Abhazya’ya dönen kişilerden oluşuyor. 1 kişi ise virüs dolayısıyla vefat etti. Karantina tedbirleri uygulanıyor. Durum ise şu anlık stabil.” diyerek konu hakkında bilgi verdi.