Abhazya’nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba İstanbul’da anıldı

Abhazya Cumhuriyeti kurucusu ve ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba vefatının sene-i devriyesinde İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde anıldı.

Açılış konuşması yapıldıktan sonra katılımcılar, bir dakikalık saygı duruşuna bulundu. Ardından Ardzınba’nın hayat hikayesi okundu.

İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Şamil Yaşba, Ardzınba’nın vefatının yıl dönümünde yapılan programda katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı. “Dünyada övüneceğimiz, her zaman gurur duyacağımız kurucu liderimizin vefat yıl dönümünde burada bulunduğunuz için teşekkür ederim. Sayın cumhurbaşkanımız Abhaz halkı için ne kadar önemli bir sima ise diğer Kafkas hakları içinde çok önemlidir. Kısa süren hayatında büyük mücadeleler vermiş, hiçbir zaman yılmamış davasındaki cesaretiyle ve önder kişiliğiyle Abhazya’yı bağımsız yapana kadar mücadelesine devam etmiştir. Hamdolsun ki bugün dalgalanan bir bayrağımız var. Devlet başkanımıza ne kadar gönül dolusu sevgiler göndersek yetmeyecektir. Vefatının 10. sene-i devriyesinde sayın Vladislav Ardzınba’yı saygıyla anıyorum.’’ diyerek devam etti.

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilci Vadim Haraziya, “Ardzınba dünya çapında tanınan bir liderdi. Ardzınba’nın Abhazya için neler yaptığını burada konuşsak bitmeyecektir. Ardzınba’nın kim olduğunu hiç şüphesiz çoğu Abhaz ve Kuzey Kafkasya halkı biliyordur. Bu önemli günde sözü daha fazla uzatmadan kendisini saygıyla ve özlemle anıyorum.” dedi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy, “Dilimizi ve adetlerimizi koruyabileceğimiz  bir vatanımız var. Biz bunları Ardzınba’nın sayesinde elde ettik. Bizim, onun açtığı yolda gitmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi derneğimizde her 4 Mart Ardzınba’yı anıyoruz. Gelen kadro neredeyse hep aynı, değişmiyor. Çevremizdeki çocuklar, kardeşlerimiz ve hanımlar var. Onlar neden gelmiyor? Onların da memleketi Abhazya değil mi? Abhazya’yı kuran Ardzınba değil mi? Onları da burada görmek istiyoruz. Bu tür anmalar çok önemli. Bunları gittiğimiz her yerde anlatmalıyız. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.