Abhazya Dışişleri Bakanı Kove: Türkiye’de sandık açılmaması hakkında bilgi bekliyoruz

Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove, Abhazya’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri için Türkiye’de beklendiği gibi bir sandık açılmamış olmasının nedenleri hususunda bilgi almayı beklediklerini söyledi.

Kove, gazetecilere, “İstanbul’daki oy merkezinin kurulmamış olmasının sebepleri hususunda Abhazya Merkez Seçim Komisyonu Sözcüsü Elena Labahua’dan bilgi bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kove, seçimler için Abhazya dışarısındaki diğer oy merkezlerininse zamanında açıldığını söyledi.

Abhazya’da bugün düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında, diaspora için ülke dışında Moskova, Çerkesk ve İstanbul olmak üzere üç merkezde sandık açılması bekleniyordu.

Abhazya dışında oy merkezlerinin birisi Rusya’nın başkenti Moskova’da, diğeriyse Karaçay-Çerkes’in başkenti Çerkesk’te bulunuyor.

Türkiye’deki oy merkezinin ise İstanbul’da açılması bekleniyordu.

Abhazya’da 152 oy merkezinde devam etmekte olan seçimlerde sandıklar 20.00’ye kadar açık olacak.

Ülkedeki seçimlerde dokuz aday yarışıyor: Devlet Başkanı Raul Hacimba, Amtsakhara lideri Alhas Kvitsiniya, eski Başbakan Yardımcısı Şamil Ardzınba, eski Dışişleri/Savunma Bakan Yardımcısı Oleg Arşba, milletvekili Almas Capua, eski Devlet Güvenlik Hizmeti Başkanı Astamur Tarba, eski İçişleri Bakanı Leonid Capşba, girişimci Astamur Kakaliya ve akademisyen Arthur Ankvab.

Kaynak: Sputnik