Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’de oy kullanılamayacak

25 Ağustos’ta gerçekleşecek Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’de oy kullanılamayacağı açıklandı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, “25 Ağustos Pazar günü Abhazya’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile ilgili Türkiye’de herhangi bir seçim organizasyonu yapılmayacaktır. Bu seçimin, ülkemizin sorunlarının çözümünde en büyük adım olması ve seçimin sonunda, diasporada yaşayan bizlerle ilgili gerçekçi ve kalıcı çözümleri ortaya koyacak bir yönetimin oluşması en büyük temennimizdir.” ifadeleri kullanıldı.

2014 yılında İstanbul Kadıköy’de olaylı bir şekilde gerçekleşen seçimin ardından böyle bir gelişmenin yaşanması tepkiyle karşılandı.

Uluslararası APSNI Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Soner Gogua internet üzerinden yaptığı paylaşımda, “Temmuz ayının başlarında yüksek seçim kurulu Türkiye’de sandık açılması kararını almış, parlamento ve seçim kurulu yetkilileri Türkiye’deki Abhazya temsilcisine kararı iletmişti. Bunun üzerine temsilcimiz de Abhaz Dernekleri Federasyonunu bilgilendirmişti. Federasyon da her türlü desteği vereceğini ancak seçimlerin İstanbul’da değil, nüfusumuzun çoğunlukta olduğu Sakarya’da yapılmasını teklif etmişlerdi. Abhazya temsilcisinin yetkililerle yaptığı görüşmelerden sonra Abhazya tarafı için bir problem teşkil edilmediği iletilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti ayağında çalışmalar başlatılmıştı. İki gün evvel Abhazya Seçim Kurulu, Türkiye’deki yetkililere seçimden 30 gün evvel seçim adresi değişikliği bildirilmediği için seçimlerin sadece İstanbul’da yapılabileceğini bildirdi. Tabii ki kalan süre içerisinde böyle bir organizasyonun İstanbul’da yapılamayacağı için sandık açılamayacak.” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan problemden Abhazya hükümetini sorumlu tutan Gogua, “Hacımba’nın bugünkü diasporadan gelenlerle yaptığı toplantıda konu dile getirildiğinde basit birkaç cümleyle yazışma eksikliğinden böyle bir olayın gerçekleştiğini, aday olarak seçim kurulunun kararlarına karışamayacağını söyledi. Anayasanın, kanunların çalışmasının, Abhazya vatandaşlarının haklarının korunmasının garantisi halen görevde olan devlet başkanının sorumluluğundadır. Yüksek seçim kurulu parlamentodan kararı çıkarılmış Türkiye’de sandık açılması ile ilgili organizasyonun birebir sorumlusudur. Eğer adresle ilgili mektup gerekiyorsa ya da daha farklı ne bilgi gerekiyorsa muhatap olduğu makamlardan almak, talep etmek zorundadır. Böylelikle vatandaşların seçme haklarını koruyarak, sandık güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Hükümet, seçim kurulu üzerinden Türkiye’deki seçimleri iptal etmiştir. Başka açıklaması yoktur. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya üzerinden duruma tepki gösteren vatandaşlar, sorumluların seçim kurulu ve temsilcilik olduğunu, Abhazya hükümetinin Türkiye’deki diasporanın oy kullanmaması için elinden geleni yaptığını belirttiler.

Diaspora ile Abhazya arasındaki bağlantının koparılmaya çalışıldığını söyleyen vatandaşlar, sorumluların ortaya çıkarılması ve daha detaylı bir açıklama yapılması gerektiğini söylediler.