Abhazya bağımsızlığın 26. yılı İstanbul’da çoşkuyla kutlandı

30 Eylül Abhazya Bağımsızlık Günü, Abhazya’da olduğu gibi İstanbul’da da çoşkuyla kutlandı.

Selimiye’deki İstanbul Abhaz Kültür Derneğinin ev sahipliği yaptığı program, saat 20.30’da başladı. İlgiyle takip edilen programda Abhaz yetkililer, Abhazya ve Zafer günüyle ilgili konuşmalar yaptı.

Program açılış konuşmasını yapan İstanbul Abhaz Derneği Başkanı Şamil Yaşba, “Abhazya Bağımsızlığının 26. Yılında bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Zafer Bayramımızı Abhazya’daki aynı heyecanla, sizlerle beraber kutlayacağımızdan dolayı onur duyduk.” dedi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy, yaptığı konuşmada Abhazya’nın kurtuluşunun 26. Yılında kazanılan zaferin önemine değindi. Aksoy, “Zafer bayramımız Abhazya’da olduğu gibi burada da çoşkuya kutlanıyor. Kıymetli misafirlerimiz, zafer günümüzde bizleri onurlandırdığınız için çok teşekkür ederiz.” dedi.

Güney Osetya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Remzi Yıldırım, Dünya Abaza Kongresi Başkan Yardımcısı Ahmet Hapat Ceylan ve Rusya Federasyonu İstanbul Konsolos Yardımcılarınında katıldığı program, İstanbul ve Anadolu’dan birçok STK temsilcisine de ev sahipliği yaptı.

Programda, Abhazya Bağımsızlığının 25. yılı dolayısıyla çekilen Gülcan Altan’ın “25.Yıl Zafer Marşı” klibide gösterildi. Zafer Marşından sonra sahneye çıkan Gülşah Sargın da yöresel müzikler eşliğinde konser verdi.

Yoğun katılımın gözüktüğü program, yöresel dans gösterisiyle sona erdi.