Moskova’da “Rusya Tarihinde Kafkasya” toplantısı yapıldı

Moskova’da yapılan yuvarlak masa toplantısında merkezi yönetim ve yerel elit arasındaki ilişkilerin Kafkasya’nın kronik sorunlarından biri olduğu ifade edildi.

 

Moskova’da Kafkasya uzmanları ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri hükümeti çalışanlarının katılımı ile yapılan yuvarlak masa toplantısında katılımcılar, Kafkasya’nın en önemli problemlerinden birinin, merkezi yönetim ve yerel elit ilişkileri olduğunu ifade etti.

 

Yakın Tarih Merkez Müzesi ile Rusya Bilimler Akademisi tarih ve filoloji bölümünün organize ettiği “Rusya Tarihinde Kafkasya: Tartışmalı Alanlar” konulu yuvarlak masa toplantısı Moskova’da 5 Haziran’da yapıldı.

 

Toplantıya Rusya Bilimler Akademisi Rusya Tarih Enstitüsü, Doğu Bilimleri Enstitüsü, Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü, Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bilim adamları ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinden devlet adamları katıldı.

 

Rusya Bilimler Akademisi Rusya Tarih Enstitüsü Milletler Arası İlişkiler ve Rusya Halkları Tarih Merkezi idarecisi Vadim Trepavlov, merkezi yönetim ile yerel elit arasındaki karşılıklı ilişkiler probleminin 17 yüzyılda olduğu gibi şu dönemde de aktüel olduğuna dikkat çekti. Trepavlov “Yerel eliti kendine çekme meselesi yüzyıllardır süregelen bir konu ve her zaman doğru şekilde çözme başarısı gösterilemedi” dedi.

 

Bu düşünceyi Kafkasya Problemleri Merkezi bilim adamı Mikhail Volohonski de destekledi ve Rusya’nın merkezinde karar alan yetkililer ile onu yerine getiren yerel elit arasındaki anlaşmazlığın uzun asırların problemi olduğunu kaydetti. Volohonski “Şu anda öncelikli görev, Kafkasya’yı gerçekten bilenler ve başkentte karar alanlar arasında ortak bir dil bulmaktır” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas