Kuzey Osetya’da seçim hakkı iptal edildi

Kuzey Osetya’da devlet başkanının seçimle göreve gelmesini düzenleyen kanun iptal edildi.

 

Kuzey Osetya Parlamentosu milletvekilleri bugün ikinci ve nihai görüşmede oy çokluğuyla devlet başkanın halk tarafından seçilmesini iptal eden kanun tasarısını kabul etti. 52 milletvekili evet oyu kullanırken, tasarıya 6 hayır oyu, 3 de çekimser oy çıktı. Birleşik Rusya parti grubunun öncülüğünü yaptığı kanun tasarısı ilk görüşmede parlamento konseyinde kabul edilmiş, tasarıya sadece Komünist Parti milletvekili karşı çıkmıştı.

 

Rusya Federasyonunda federal birimlerin liderlerinin seçimle göreve gelmesini öngören yeni seçim kanunu geçen yıl kabul edildi. Ancak daha sonra Kafkasya’da atama usulünün devam edebilmesi için bölge parlamentolarına seçim hakkını iptal etme yetkisi verildi. Yeni düzenlemeye göre Kuzey Osetya’da bir sonraki devlet başkanı, parlamento tarafından Rusya devlet başkanının önerdiği isimler arasından seçilecek.

 

Kuzey Osetya, İnguşetya ve Dağıstan’nın ardından seçim hakkını kaldıran üçüncü cumhuriyet oldu. İnguşetya ve Dağıstan’ın mevcut devlet başkanları parlamento tarafından seçildi. Kuzey Osetya’da Devlet Başkanı Taymuraz Mamsurov’un görev süresi 2015’de sona erecek.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas